'Na nama je da se zapitamo zašto prijašnje Općinske vlasti obiju općina nisu bile spremne na kompromise i dogovorno riješiti ovu situaciju? Zar nije bilo volje da se to riješi bez sudstva?'
Višegodišnji spor Općina Mala Subotica i Orehovica, koji je započeo nakon izdvajana Orehovice, Podbresta i Vularije u zasebnu općinu još 1998.godine, dobio je svoj sudski epilog krajem listopada prošle godine. Visoki trgovački sud Republike Hrvatske tada je, u drugostupanjskom postupku, presudio da Općina Mala Subotica mora platiti Općini Orehovica 598 347,74kn neraspoređenih financijskih sredstava od prodaje stanova na kojima postoji stanarsko pravo, sa zateznim kamatama počevši od 5. veljače 2011. Općini Mala Subotica naloženo je i plaćanje troškova parničnog postupka u iznosu od 80.375kn sa zateznim kamatama, tako da ukupan iznos dug koji je Općina Mala Subotica trebala podmiriti iznosi 1 218 537,44kn. Takva odluka suda s nevjericom je dočekana u Općini Mala Subotica, koja je u međuvremenu u cijelosti podmirila spomenuti iznos, pa je tamošnji načelnik Valentino Škvorc odlučio detaljno pojasniti njihovo gledanje na cijelu situaciju.
– Naselja Orehovica, Podbrest i Vularija izdvojila su se iz sastava Općine Mala Subotica u novu Općinu Orehovica 30.06.1997. godine. Općina Orehovica početkom 1998. godine pokrenula je postupak arbitraže kod Komisije Vlade Republike Hrvatske za rješavanje sporova o pravima općina, gradova i županija. Kako navedena Komisija dugo vremena nije sazivala ročište temeljem zahtjeva Općine Orehovica, krajem 2005. godine tadašnji župan Međimurske županije Josip Posavec inicirao je sastanak čelnih ljudi obiju općina kako bi se sva otvorena pitanja između njih riješila dogovorom. Općine su pregovorom riješile problematiku koju su utvrdile kao spornu, te su na temelju toga 27.01.2006. godine sklopile Sporazum o podjeli imovine te prava i obveza. Navedene su dokumente potvrdila općinska vijeća obiju općina. Unatoč potpisanom Sporazumu i unatoč činjenici da su Sporazum prihvatila općinska vijeća obiju općina, načelnik Općine Orehovica je 2007. godine odlukom Poglavarstva istupio iz Sporazuma i nije povukao prijedlog za arbitražu na što se sporazumom obvezao.
Tako je 03.02.2011. godine Komisija donijela odluku kojom je odlučila o podjeli sredstava od prodaje stanova bivše Općine Čakovec između dviju općina. U navedenoj Odluci stoji da će se podjela imovine te prava i obveza između općina izvršiti sukladno Sporazumu od 27.01.2006. godine, a da će se podjela neraspoređenih financijskih sredstava od prodaje stanova na kojima postoji stanarsko pravo, izvršiti na način da od ukupnog iznosa neraspoređenih financijskih sredstava Općini Mala Subotica pripada 65,21%, a Općini Orehovica 34,79 %. Po istoj Općina Orehovica nije mogla pokrenuti ovrhu, pa je 2012. godine podnijela tužbu za isplatu Trgovačkom sudu u Varaždinu koji je rješavanje predmeta proslijedio Trgovačkom sudu u Bjelovaru. Sud se najprije oglasio nenadležnim, na što se tužitelj žalio, a žalbu je uvažio Visoki trgovački sud. Predmet je vraćen na rješavanje Trgovačkom sudu u Bjelovaru. Sud je 09.12.2016. godine presudio da se prihvaća tužbeni zahtjev Općine Orehovica kojim joj je Općina Mala Subotica dužna isplatiti 1.195.799,74 kn zajedno sa zakonskim zateznim kamatama od 21.07.2010. godine. Općina Mala Subotica izjavila je žalbu na navedenu presudu. Trgovački sud je 29.10.2019. donio već spomenutu drugostupanjsku presudu u kojoj je djelomično uvažena žalba Općina Mala Subotica, ali ipak ostaje pozamašan novac za platiti. Općina Mala Subotica u potpunosti je isplatila iznos od 1 218 537,44kn Općini Orehovica dana 4.2.2020.
Iako je već donijelo odluku, Povjerenstvo Vlade Republike Hrvatske za rješavanje sporova o pravima općina, gradova i županija, održalo je 19.05.2016. godine sjednicu na koju su bili pozvani predstavnici obiju općina. Općina Mala Subotica uputila je prigovor na tvrdnju predsjedavajuće Povjerenstva da se radi o nedovršenom postupku arbitraže, budući da je u istome Povjerenstvo već donijelo odluku 03.02.2011. godine. Sljedeća sjednica održana je 14.12.2016. godine na kojem je Općina Mala Subotica istaknula prigovor dvostruke litispendencije, budući da je Povjerenstvo upustilo u raspravu u predmetu koji se već rješava na Visokom trgovačkom sudu u Zagrebu, a također je pozvala da se poštuje potpisan Sporazum iz 2006. godine. Povjerenstvo za sad nije donijelo konačnu odluku.
Sama činjenica da je drugostupanjski sud naložio Općini Mala Subotica da plati iznos naknade Općini Orehovica koji joj prema važećim zakonima ne pripada je potpuno dvojbena, jer 55% iznosa Općina Orehovica je dužna odmah uplatiti u korist državnog proračuna Republike Hrvatske prema Zakonu o prodaji stanova na kojima postoji stanarsko pravo, i u sudskoj praski do sada nezabilježena. Potpuno je neshvatljivo da je sud odlučio o predmetu koji uopće ne spada u sudsku nadležnost, budući da se postupak o prijeporu stranaka o istoj pravnoj stvari vodi pred Povjerenstvom Vlade RH za rješavanje sporova o pravima općina, gradova i županija i nije pravomoćno okončan. Ovo su opravdani razlozi za izjavljivanjem revizije kao izvanrednog pravnog lijeka na koji su se i vijećnici Općine Male Subotice jednoglasno odlučili.
Šteta za općinu je nemjerljivo veća jer prema sporazumu, Međimurska županija je bila dužna osnovati katastarsku općinu Sveti Križ, kao i financirati sanaciju smetlišta Molvine. Izlaskom Općine Orehovica iz sporazuma te točke nikad nisu izvršene te sama sanacija potpada pod trošak Male Subotice. Usprkos najavljene revizije dužni smo platiti navedeni iznos iz svog proračuna te će se određene investicije do tog iznosa trebati odgoditi do daljnjeg, ujedno će se prolongirati i datum raspisivanja natječaja za udruge kako bi se zatvorio nastali minus na računu kako redovno poslovanje (u što spada i sufinanciranje dječjeg vrtića) ne bi došlo u pitanje. Na nama je da se zapitamo zašto prijašnje Općinske vlasti obiju općina nisu bile spremne na kompromise i dogovorno riješiti ovu situaciju? Zar nije bilo volje da se to riješi bez sudstva? Sadašnjoj vlasti, na čelu sa mnom, ovaj grijeh iz prošlosti predstavlja ozbiljan uteg i traži odgodu zacrtanih planova, no odlučni smo da čistih računa i čistog obraza krenemo u bolju budućnost, kaže se u dopisu Općine Mala Subotica koji potpisuje načelnik Valentino Škvorc.