- Protekle godine imali smo manje voća - jabuka, a ostvarili smo veću zaradu. Stanje na tržištu se promijenilo na dobro, kaže prvi međimurski voćar
Razgovarali smo se Mladenom Dobranićom, predsjednikom Udruge voćara Općine Sveti Martin na Muri i tajnikom Međimurske udruge za integriranu proizvodnju voća.
– Minule godine imali smo manje voća – jabuka, a ostvarili smo veću zaradu. Stanje na tržištu se promijenilo na dobro, a opstali su samo kvalitetni voćari, kaže Mladen Dobranić, prvi međimurski voćar s 40 godišnjim iskustvom u plantažnom voćarstvu.
Povoljne vremenske prilike izvukle su voćare iz svojih domova, skladišta i hladnjača, te su započeli rezidbu voćaka i određena tretiranja svojih voćnjaka. O minuloj voćarskoj godini, te očekivanjima u novoj voćarskoj godini, razgovaramo s najpoznatijim hrvatskim voćarom Mladenom Dobranićem iz Brezovca. Proteklih nekoliko mjeseci proveli smo s Dobranićem mnoge susrete u našoj domovini i nije bilo mjesta gdje organizatori skupova ili domaćini nisu pohrlili Dobraniću ususret, što potvrđuje našu tvrdnju, kako je Dobranić, najpoznatiji, najpriznatiji i najbolji hrvatski voćar. Dobranić ima ogromno iskustvo u plantažnom uzgoju i proizvodnji voća, jer je u tome 40 godina, još s početka 70-tih godina prošlog vijeka u tadašnjem voćnjaku kod Nedelišća. Prije nego Dobranić progovori o lani i ljetos u voćarstvu, nekoliko će rečenica kazati o svojoj Udruzi voćara, vinogradara i povrćara u Svetom Martinu na Muri, koja je upravo održala svoju Godišnju skupštinu.
Raste nam broj članova, što znači da voćarstvo jača
– Da, održali smo svoju redovitu Godišnju i izvještajnu skupštinu
u ugodnom i lijepom ambijentu u Izletištu Goričanec u Svetom
Martinu na Muri, kojoj je nazočilo 65 članova, što je uistinu
lijepi broj u današnje vrijeme kada se ljudi sve manje okupljaju
i druže.
Značajno je i što je njih 55 uplatilo članarinu, što pokazuje
kako žele rad udruge. Sva izvješća o radu udruge te Plan i
program radova i Financijski plan za 2020. godinu skupštinari su
jednoglasno prihvatili.
Posebno važna činjenica je kako udruga u posljednje vrijeme
okuplja sve više ljudi, te kako sve što organizira ima pozitivan
odjek među članstvom i lokalnom zajednicom. A lokalnu zajednicu
na skupštini su predstavljali općinski načelnik profesor Dražen
Crnčec i direktor Ureda Turističke zajednice David Novinščak.
Obojica su rekli kako je gotovo nezamisliv društveni i turistički
život bez naše udruge.Na skupštini je bio i prigodno predavanje
održao mr.sc. Milorad Šubić iz Savjetodavne poljoprivredne službe
naše županije, te predstavnici tvrtki Petrokemija i Bayer, s
kojima udruga i članstvo imaju dobre stručno-poslovne odnose, u
dahu je rekao agilni Dobranić.
Tržište je prepoznalo kvalitetu
– Osobno, ali i velika većina voćara zadovoljna je s voćarskom 2019. godinom, koja je gotovo nakon dvadesetak godina imala više pozitivnih nego negativnih pokazatelja. Na terenu ili u voćnjacima sve je odrađeno jako dobro, čemu uz iskustvo voćara pridonosi i sjajan rad agronomskog majstora magistra Milorada Šubića, koji nije štedio sebe niti vrijeme kako bi nam bio na usluzi. Sve je to rezultiralo vrhunskom kvalitetom naših jabuka, što je u nastavku prepoznalo i tržište. Hrvatska, pa tako i međimurska jabuka konačno je našla svoje mjesto na tržištu i kvalitetom je prigušila konkurenciju iz uvoza. Voćari su lani imali manje količine jabuka, a zaslužili su više, jer su došli u kvalitetno viši rang. Opstali su kvalitetni koji će kvalitetu zadržati ili je povisiti ako se to može, jer ovo je sjajno. Mnogi od nas znatne količine prodamo ‘na pragu’, a taj oblik prodaje se može povećati, poglavito u turističkim sredinama. Naglašavam, kako su proizvođači bobičastog voća odigrali važnu i pozitivnu ulogu, jer su i nadomjestili naše minuse i tako zadržali pozornost kupaca na našem području, jasan i koncizan je Dobranić.
Očekujem barem jednu općinu ili grad u projektu hladnjače
– Godina koja je započela već prvih dana pokrenula je aktivnosti u našim voćnjacima, gdje se trenutno obavlja zimska rezidba, određena tretiranja, rušenje i uklanjanje starih voćnih stabala, ali i priprema za sadnju novih površina. Vjerujem kako će ove godine biti zasađene veće površine jabukama i drugih voćaka, nego je to bilo minulih nekoliko godina. Osjeća se novi zamah i siguran sam kako će međimurski voćari i dalje biti vodeći u Hrvatskoj. Podsjećam, kako smo od početnih 5 hektara pod voćnjacima dostigli 400 hektara privatnih i 200 hektara ‘kombinatnih’ voćnjaka. Istina, ne očekujem sadnju ogromnih površina, ali nazad sigurno nećemo ići. Jer, danas imamo površine, imamo kvalitetu i imamo sortiment u kojem IDARED ima vodeću ulogu.
Ono što nemamo jesu skladišni, poglavito hladnjačarski prostori. Na državnoj razini pokrenuti je projekt hladnjača u svakoj županiji, pa tako i u našoj, međimurskoj. Očekujem kako će se barem jedna općina ili grad ohrabriti i ponuditi parcelu na kojoj bi se državnim i EU novcima izgradila hladnjača, koja bi riješila najveći problem međimurskog voćarstva. A to je kvalitetno držanje kvalitetnog voća od sadašnje do nove berbe.
Svetomartinska i županijska voćarska udruga rade na stalnom učenju i osposobljavanju članova, putem raznih stručnih predavanja i putovanja na razne destinacije koje u voćarstvu nešto znače, najavljuje Dobranić, koji je prvi u Hrvatskoj počeo obilježavati Svjetski dan jabuke.