Što smeta i što muči ovog svetomartinskog općinskog vijećnika?
– Nitko me ne može uvjeriti da se ne može uspostaviti red. Pak svi znamo vlasnike i susjede zapuštenih parcela i treba ih opomenuti i sankcionirati, bez ikakvih ustezanja ili samilosti. Priroda je vrijednija od svih nas i zato ju moramo poštovati i štititi od uzurpatora i neprijatelja, smatra Mladen Dobranić, vijećnik s najduljim stažem u svetomartinskog Općinskom vijeću.
Više puta je na sjednicama Općinskog vijeća Općine Sveti Martin na Muri, vijećnik iz redova SDP-a Mladen Dobranić, tražio da se na jednu od sjednica vijeća pozove komunalni redar.
Načekao se Dobranić i na kraju dočekao, jer se na 21. sjednici Općinskog vijeća pojavio Dragutin Belše zajednički komunalni redar Grada Mursko Središće i Općine Sveti Martin na Muri (i još nekih općina). Belše je na sjednicu donio posloženo ‘izvješće’ o svojem radu te korektno govorio o problemima na koje nailazio i kako se s njima nosi. Jedinim čime je bio zadovoljan najdugovječniji svetomartinski vijećnik Mladen Dobranić, bilo je što se komunalni redar ‘ukazao’ u općinskoj vijećnici, ali ničim drugim.
Pitali smo Dobranića, što mu smeta i što ga čini nezadovoljnim, unatoč tome što mu je želja uslišana i što je mogao Belšea pitati i reći mu što ga muči.
– Znam kako funkcionira komunalno redarstvo, kao što i znam kako funkcionira općina i samo Općinsko vijeće. I sve razumijem, ali to ne znači da sam zadovoljan onime što se čini i još manje onime što se ne čini. A moglo i moralo bi se činiti! Mene statistički podaci ne zanimaju i još manje me čine zadovoljnim. Muči me što se ništa, ali baš ništa ne poduzima na sankcioniranju vlasnika zapuštenih voćnjaka i vinograda. Znate me dobro, kako sam cijeli život vezan uz poljoprivredu, najviše voćarstvo i vinogradarstvo i ježim se, gotovo plačem nad stanjem naših voćnjaka i vinograda. Ne govorim o plantažnim voćnjacima i vinogradima, jer oni su u redu. Barem za sada, dok im ugroza ne zaprijeti sa susjednih parcela. Govorim o starinskim ili tradicionalnim voćnjacima i vinogradima. Od ulaska prema Vencu do samog vrha dvadesetak je zapuštenih vinograda, a u Grkaveščaku isto toliko voćnjaka i drugih površina. To, grdo izgleda, a još više je štetno. Na tim površinama i parcelama stvaraju i rađaju se brojni nametnici bolesti i njihovi prenositelji. Za par godina, područje naše općine može biti biti opasno zbog zaraženosti vinograda i voćnjaka, ali i drugih kultura. Meni nije svejedno što se događa u prirodi i neću se umoriti kazivajući na strahote koje se rađaju na Repekima, Vencu, Kapeščaku i drugdje. Nisam zadovoljan radom niti izvješće komunalnog redara. Tužan sam. Da sam ja komunalni redar za mjesec-dva bih obišao sve vlasnike tih parcela i jasno im dao do znanja da ne smiju zapuštati svoje parcele i reda bi bilo. Ne slažem se da komunalni redar ima ‘vezane ruke’ zbog zakona i ne znam čega. Zar ima u Hrvatskoj nekoga tko bi bio protiv kažnjavanja vlasnika zapuštenih parcela? Tim prije, što su mnogi od njih ili nasljednika imućni ljudi. No, ne mare za brege i dole, rekao nam je Dobranić, a mi smo ga ostavili da razmišlja i žesti se sam sa sobom, te smo krenuli u obilazak područja koja nam je spomenuo (na fotografijama su zapušteni vinogradi i voćnjaci u Grkaveščaku, Gradiščaku i na Vencu). Vidjeli smo i ustvrdili. Dobranić je u svemu u pravu. Samo je pitanje dana kada će se morati vinogradi i voćnjaci koji su sada zdravi, krčiti.
Savjet autora članaka Općini Sveti Martin na Muri – Uspostavite vlastito komunalno redarstvo i redara. Ovlasti ne treba mijenjati, nego u posao ozbiljno krenuti kako sutra ne bi prekasno bilo.