Renata Bermanec i Nataša Dumbović su koordinatorice palijativne skrbi u Međimurskoj i Varaždinskoj županiji.
Nedavni stručno znanstveni skup o jednom segmentu palijative, održan u Čakovcu, a i dobro uspostavljena palijativna mreža i služe u Međimurskoj i Varaždinskoj županiji bili su povod da se istaknu na državnoj razni i šire.
Tako su u ponedjeljak 23. rujna Renata Bermanec i Nataša Dumbović sudjelovale su u emisiji HTV Treća dob. Urednica i voditeljica Anita Hrstić ugostila je koordinatorice za palijativnu skrb Međimurske i Varaždinske županije da odgovore na pitanja: Kako se suočiti s neizlječivom bolesti? Kao pomoći oboljelom i njegovoj obitelji? Kako je organizirana palijativna skrb u tim dvjema županijama, kako napreduje razvoj i profesionalizacija palijativne skrbi?
Gošće u emisiji su istaknule kako su starije osobe u palijativnoj skrbi i česti bolesnici. Dodale su kako svjedočimo da su sve češće članovi obitelji, koji brinu o svojoj umirućoj djeci , unucima što je jako stresno za njih.
– Kako na vrijeme pomoći oboljelima od neizlječivih bolesti i njihovim obiteljima uloga je cijele zajednice pravovremenim prepoznavanjem i uključivanjem u skrb – rekla nam je naša sugovornica Nataša Dumbović.
U emisiji se je iskristalizirao zaključak da razvoj palijativne skrb na lokalnoj razini, a onda i na nacionalnoj, ovisi o svima nama, da svatko učini koliko je u njegovim mogućnostima za bolesnika na kraju života.
Istaknule su dobrobiti edukacije i zagovaranja palijativne skrbi u javnosti što je primjer dobrog razvoja palijativne skrb u njihovim županijama., dodavši kako postoji još mnogo prostora za razvoj palijativne skrbi.
Gošće emisije su posebno istaknule jednu stvar.
– Bez obzira na odljev medicinskih sestara iz Hrvatske, medicinske sestre koje rade ili započnu rad u palijativnoj skrbi bez obzira na male plaće ostaju raditi ovaj vrlo težak i emocionalno zahtjevan posao – rekle su.