Na štandu su se dijelili edukativni letci, zubne paste i četkice, a u radionici su djeca vježbala četkanje zubi
Na inicijativu Vijeća europskih doktora dentalne medicine, 12. rujna je Europski dan oralnog zdravlja, a na inicijativu Hrvatske komore dentalne medicine od 12. rujna do 12. listopada je Mjesec oralnog zdravlja.
Obilježen je danas, u subotu, 14. rujna na Trgu Republike u vremenu 10 do 12 sati gdje je za tu prigodu bio postavljen štand s prigodnim edukativnim materijalom. Bile su tu jabuke za zdravi osmijeh, a najmlađima su dijeljene zubne paste i četkice.
Posebno su bile zanimljive radionice na kojima su djeca vježbala četkanje zubi, crtala zubiće i zubala, a nisu izostale ni fotografije zdravih dječjih zubi. Glavni edukatori su mahom bili mladi međimurski stomatolozi, studenti, ljudi koji su u bilo kojem segmentu vezani uz oralno zdravlje.
U globalu možemo reći kako je subotnja akcija u Čakovcu pala na plodno tlo, a bila je podržana i od strane Stjepana Kovača, gradonačelnika Čakovca. U organizaciju su uključeni članovi Organizacijskog odbora u sastavu: mr. sc. Tanja Rosić dr. dent. med., Gordana Šoltić Siladi i Vladimir Mađarić dr. dent. med..
– Oralno zdravlje je, kao sastavni dio općeg zdravlja, bitno za kvalitetu života. SZO je definirala oralno zdravlje kao stanje zdravih i za funkciju sposobnih zuba i njihovih potpornih tkiva, uključujući zdravlje svih dijelova usne šupljine koji sudjeluju u žvakanju. Najčešća oralna bolest je zubni karijes. Zubni karijes je jedna od najraširenijih bolesti današnjice od koje boluje 90 % cjelokupnog čovječanstva i koja se javlja u svim dobnim skupinama.
Prema SZO, 60-90% školske djece ima zubni karijes što ukazuje na ozbiljnost ovog zdravstvenog problema. Kao mjera učestalosti karijesa koristi se KEP indeks. Prosječni KEP indeks za neke razvijene europske zemlje je manji od 1,00, a za Hrvatsku nažalost 6,69. Hrvatski 12-godišnjaci nalaze se na samom dnu europske ljestvice sa KEP indeksom od 4,51. Posebno je zabrinjavajuća slika među populacijom od 35 do 45 godina jer je KEP indeks 16,21.
Mnogo je čimbenika povezano s pojavom karijesa. Najvažniji su svakako prehrambene navike i oralna higijena. Pretjerano konzumiranje slatke hrane, pogotovo između obroka, velik je rizični faktor za nastanak karijesa. Prema rezultatima jednog istraživanja 11% ispitanika uopće ne održava zubnu higijenu. Potrebna je zato stalna sustavna edukacija cijelog društva, s ciljem uspostave navika pravilne prehrane i održavanja oralne higijene te redovitog posjećivanja stomatologa – piše u službenim podacima vezanima uz obilježavanje ovog događaja.