Ludbreg: Poklonili se relikviji s krvi iz 1411. godine

Ludbreg: Poklonili se relikviji s krvi iz 1411. godine

Foto: U Ludbregu na proslavi 600. obljetnice svetiša bilo i mnogo Međimuraca

Da bi vaš hrvatski narod i u svojoj budućnosti opstao i preživio morate u središte svog života staviti Boga. Da bi naša kršćanska Europa opstala mora ponovno u svoje središte staviti Krista – kazao je kardinal Jozef Tomko, osobni izaslanik pape Benedikta XVI., danas na proslavi 600. godišnjice ludbreškog euharistijskog čuda.

Citirao je dio govora blaženog Stepinca koji je 1939. godine rekao da “europska kultura može ozdraviti samo pod uvjetom da joj se vrati duša, da joj se vrati Isus Krist, Bog!”. Na središnjem misnom slavlju u Ludbregu bio je i predsjednik Ivo Josipović.

Izaslanik Hrvatskog sabora, pokrovitelja manifestacije “Deset dana Svete nedjelje u Ludbregu”, bio je Ivan Jarnjak. U Ludbreg je doputovao i crkveni vrh na čelu s kardinalom Josipom Bozanićem.

Svoju slobodu i samostalnost platili smo krvlju mnogih branitelja u nametnutom nam ratu i njihove se žrtve i prolivene krvi danas na poseban način želimo sjetiti – kazao je varaždinski biskup Josip Mrzljak.

U Ludbreg je jučer hodočastilo više tisuća vjernika iz Hrvatske, Slovenije, BiH i Mađarske. Prema nesčužbenim procjenama, bilo ih je oko 80.000. Svi su željeli pokloniti se relikviji s krvi iz 1411. godine, koja se nekad nazivala najvećim blagom hrvatskog kraljevstva. Iako nema nikakvih pisanih dokumenata, predaja govori da je u Ludbregu 1411. za vrijeme bogoslužja neimenovanom svećeniku u kaležu nakon lomljenja hostije na tri dijela potekla prava krv. 

U subotu je organizirano hodočašće brojnih župa, a prije mise koju je predvodio varaždinski biskup Josip Mrzljak s celjskim biskupom Stanislavom Lipovšekom i 150 svećenika, upriličena je velika procesija u kojoj je nošena pokaznica s relikvijom.

Nije nam teško razumjeti situaciju u kojoj se našao ovaj svećenik koji je posumnjao u Isusovu prisutnost pod prilikama kruha i vina. Nismo li i mi sami često puta u sličnoj situaciji? Ne prolazimo li u našem životu kroz razne sumnje i teškoće u vjeri? Kako nam ovaj može dati tijelo svoje za jelo i krv svoju za piće? Pitanje Isusovih suvremenika proteže se kroz čitavu povijest. Mi neprestano tražimo odgovore slušajući Božju riječ i razmišljajući o njoj, ali u poniznosti svjesni svoje ljudske ograničenosti – kazao je na misi u subotu varaždinski biskup Josip Mrzljak.

Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije