Izložba u Čakovcu obuhvaća stare kuharice i rukopisne bilježnice recepata prema kojima su se nekada u Međimurju pripremala jela.
Nije poznato tko se prvi toga dosjetio, ali kolač “ljenčina” iz kuharica i bilježnica naših baka nazvan je – “prosvjetarskim kolačem” Trebaju vam tri cijela jaja, tri decilitra šećera (kristal), tri dcl mljevenih oraha, tri dcl brašna, prašak za pecivo, dva dcl mlijeka i jedan dcl ulja.
Pleh se namaže i u njega izlije tijesto koje se peče na 140 stupnjeva oko 40 min. Gotov kolač se na kraju polije rumom, posipa šećerom ili mljevenim orasima. Taj je recept, baš zbog neobična naziva, izazvao najviše zanimanja na izložbi “Kuharice i bilježnice naših baka”, koja se do kraja kolovoza može razgledati na Općem odjelu Knjižnice Nikola Zrinski u Čakovcu. “Izložba obuhvaća stare tiskane kuharice i rukopisne bilježnice recepata prema kojima su se nekad u Međimurju pripremala svakodnevna, danas već zaboravljena jela. Riječ je o kuharicama i bilježnicama recepata koje su se prenosile unutar obitelji i uskog kruga prijateljica.
Takve bilježnice još i danas postoje u međimurskim obiteljima kao praktični pomagači u kuhanju ili kao dio obiteljskog nasljeđa. Osim pisanih bilježnica na izložbi će biti predstavljene i tiskane kuharice te savjetnici za svakodnevni život”, kaže autorica izložbe Sandra Mikac Ciglar. Najstarija izložena tiskana kuharica izdana je 1926. godine. Izložene su, uz ostale, knjige “Praktična kuharica” Eveline Deutsch, koja je napisala da “o hrani ovisi i zdravlje obitelji”, “Domaća kuharica” Ivanke Karačić, “Knjiga za svaku ženu”… Među izdvojenim receptima su recepti za “licitare”, “breskve”, “štanglice”, “berlinske šnite”, pitu od jabuka i druge slastice. Zanimljiv je i naziv kolača “guskine noge”.