Čudesna biljka koju prema suncu i od sunca okreće njen unutarnji sat. Denis Toma uslikao je polja suncokreta u Mačkovcu i Slemenicama.
Na adresu naše redakcije stigle su predivne fotografije suncokreta. Zažutili su divna polja našeg Međimurja. Denis Toma uslikao je polja suncokreta u Mačkovcu i Slemenicama.
No kako je ta zadivljujuća biljka uopće došla u Europu i postala inspiracija mnogima? Porijeklom iz Amerike, suncokret je biljka koju su Maje štovale kao simbol svjetlosti i plodnosti. U Europu ga je donio Kolumbo, u 16. stoljeću. Najprije se uzgajao u Španjolskoj, kasnije i širom Europe. Danas se koristi za proizvodnju ulja, kao krmna biljka, kao ukras. No možda najveća asocijacija koju vezujemo uz suncokrete jest čuveni slikar – Van Gogh.
Priča se da su Van Goghu, uz druge motive prirode, suncokreti bili glavni motiv jer u selu u koje se preselio nije bilo ljudskih modela. Suncokrete je naslikao jedanest puta. Za života je prodao jednu sliku. Da je među rijetkima koji je uspio na platno prenijeti suncokret kao sunce koje se s neba spustilo na svijet, prepoznalo se tek nakon njegove smrti. Ali uspio je i ovjekovječio tu čudesnu biljku koju prema suncu i od sunca okreće njen unutarnji sat.