- Ovaj mjesec u nastambu u Perivoj Zrinski na prilagođavanje stiže još jedan par vjeverica - rekla je Sara Srša iz Međimurske prirode
Grupi za nordijsko hodanje Zavod za javno zdravstvo Međimurske županije koja svakog utorka jedan sat provodi u Perivoju Zrinski danas se pridružila i volonterka Sara Srša iz Međimurske prirode – Javne ustanove za zaštitu prirode.
Ona je povodom 5. lipnja, Svjetskog dana zaštite okoliša, a u sklopu aktivnosti “Volonteri u parku” nordijske hodače upoznala s radom i aktivnostima Međimurske prirode. Javna ustanova koja se bavi upravljanjem i čuvanjem međimurskih zaštićenih prirodnih objekata pod svojom skrbi ima brojne lokacije, a između ostalih i čakovečki Perivoj Zrinski.
Kako je objasnila Srša, Perivoj je Spomenik parkovne arhitekture od 1975. godine, ali najstariji međimurski zaštićeni objekt je platana u Nedelišću. Osim toga, postoji još šest stabala koja su zaštićena, a najveći dio zaštite otpada na Regionalni park Mura – Drava. Srša se pridružila 40-tak nordijskih hodača i s njima prošetala kroz čakovečki park da bi se zaustavila kod nastambe za vjeverice. Naime, u tijeku je projekt repopulacije parka vjevericama, a prvi par ovih slatkih životinja je napustio nastambu.
– Ovaj mjesec u nastambu na prilagođavanje će pristići još jedan par vjeverica, a do kraja projekta trebalo bi ih biti još pet do šest parova – istaknula je. Nakon poučne šetnje parkom vesela družina zaustavila se i kod fontane za zajedničku fotografiju.
Koordinatorica projekta Živjeti zdravi, čiji su dio “Volonteri u parku” Renata Kutnjak Kiš kazala je kako je dolazak volonterke iz Međimurske prirode bio pun pogodak.
– Sara je svojim izlaganjem donijela dinamiku našem druženju, a iako smo svakog tjedna ovdje naučili smo puno novih stvari o našem Perivoju Zrinski” rekla je Kutnjak Kiš. Cilj aktivnosti “Volonteri u parku” je organizirati slobodno vrijeme za djecu i obitelj u parku, poticati usvajanje zdravih stilova života, razvijati prosocijalno ponašenje, njegovati međugeneracijsku suradnju, omogućiti socijalnu integraciju djece s poteškoćama u razvoju, očuvati životnu okolinu.
Aktivnosti se provode u sklopu projekta Živjeti zdravo Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, a na području naše županije organiziraju ih Zavod za javno zdravstvo Međimurske županije i Zajednica sportskih udruga Čakovca.