U obranu Vukovara otišlo je 58 međimurskih policajaca, a 10 ih se nije vratilo. Gimnazijalci su imali prilike iz prve ruke čuti zanimljiva iskustva
U povodu nadolazećeg obilježavanja ‘Dana sjećanja na žrtve Vukovara’, koji se službeno obilježava u Vukovaru 18. studenog, Muzej Međimurja Čakovec je u suradnji s čakovečkom Gimnazijom u četvrtak, 15. studenog organizirao predavanje pripadnika Zasebne policijske postrojbe Policijske uprave Međimurske.
Organizacijom ovog događaja želi se educirati mlađe generacije o obrani Vukovara 1991. godine te odati počast i iskazati zahvalnost Vukovaru, ali i našim Međimurcima koji su sudjelovali u njegovoj obrani. Učenici Gimnazije Josipa Slavenskog imali su priliku iz prve ruke saznati sve o sudjelovanju u obrani Vukovara 1991. godine.
Zasebna policijska postrojba policijske uprave Međimurske je u sastavu postrojbe Policijske uprave Varaždin brojila 58 djelatnika koji su bili upućeni na ratište 11. rujna. Dragutin Topolnjak, zapovjednik Antun Novak, Tihomir Dominić i Marijan Tušek, neka su od imena koji su prošli kroz najteže bojište Domovinskog rata. Oni su učenicima ispričali tijek sudjelovanja postrojbe, neke od osnovnih podataka o poginulima, prikazali slike te ispričali neka od vlastitih iskustava.
– Obrana Vukovara i Borova naselja trajala je punih 70 dana, od 11. rujna do 19. studenog gdje su pripadnici ove postrojbe pokazali čvrsto domoljublje, zavidno visok moral, organiziranost, profesionalnost unatoč danonoćnim napadima, brojčano i tehnički nadmoćnijeg neprijatelja, potpuno opkoljeni, gdje je svaki trenutak bio neizvjesnost, život ili smrt, rekli su oni.
U iscrpljujućim i neravnopravnim borbama, postrojba je pretrpjela velike gubitke. Tijekom same obrane izgubili su 10 pripadnika postrojbe, 5 pripadnika postrojbe je poginulo (Lehkec Damir, Lehkec Dragutin, Rojko Vladimir, Šajnović Josip i Vinko Mladen), 4 osobe zadobile su teže i lakše ozljede, ali su odvedeni iz Vukovarske bolnice te prisilno ubijeni na Ovčari (Friščić Dragutin, Štefulj Dražen, Tišljarić Darko i Mutvar Antun) dok se Oreški Ivan još uvijek vodi kao nestali.
U borbi je lakše ili teže ranjeno 19 preživjelih pripadnika postrojbe, ali mnogi od njih ostali su trajni invalidi.
– Sjećanje na sam događaj je još uvijek jako živopisno. Svoje iskustva koja ispričamo mladima su u pravilu zanimljiva i poučna. Predavanja odrađujemo već godinama na različitim mjestima te učenici najčešće pozitivno reagiraju na ovakva predavanja, rekao je zapovjednik Antun Novak.