uoči dana sjećanja na vukovar

FOTO Međimurski policajci učenicima Gimnazije ispričali sve o obrani Vukovara

U obranu Vukovara otišlo je 58 međimurskih policajaca, a 10 ih se nije vratilo. Gimnazijalci su imali prilike iz prve ruke čuti zanimljiva iskustva

U povodu nadolazećeg obilježavanja ‘Dana sjećanja na žrtve Vukovara’, koji se službeno obilježava u Vukovaru 18. studenog, Muzej Međimurja Čakovec je u suradnji s čakovečkom Gimnazijom u četvrtak, 15. studenog organizirao predavanje pripadnika Zasebne policijske postrojbe Policijske uprave Međimurske.

Organizacijom ovog događaja želi se educirati mlađe generacije o obrani Vukovara 1991. godine te odati počast i iskazati zahvalnost Vukovaru, ali i našim Međimurcima koji su sudjelovali u njegovoj obrani. Učenici Gimnazije Josipa Slavenskog imali su priliku iz prve ruke saznati sve o sudjelovanju u obrani Vukovara 1991. godine.

Zasebna policijska postrojba policijske uprave Međimurske je u sastavu postrojbe Policijske uprave Varaždin brojila 58 djelatnika koji su bili upućeni na ratište 11. rujna. Dragutin Topolnjak, zapovjednik Antun Novak, Tihomir Dominić i Marijan Tušek, neka su od imena koji su prošli kroz najteže bojište Domovinskog rata. Oni su učenicima ispričali tijek sudjelovanja postrojbe, neke od osnovnih podataka o poginulima, prikazali slike te ispričali neka od vlastitih iskustava.

– Obrana Vukovara i Borova naselja trajala je punih 70 dana, od 11. rujna do 19. studenog gdje su pripadnici  ove postrojbe pokazali čvrsto domoljublje, zavidno visok moral, organiziranost, profesionalnost unatoč danonoćnim napadima, brojčano i tehnički nadmoćnijeg neprijatelja, potpuno opkoljeni, gdje je svaki trenutak bio neizvjesnost, život ili smrt, rekli su oni.

U iscrpljujućim i neravnopravnim borbama, postrojba je pretrpjela velike gubitke. Tijekom same obrane izgubili su 10 pripadnika postrojbe, 5 pripadnika postrojbe je poginulo (Lehkec Damir, Lehkec Dragutin, Rojko Vladimir, Šajnović Josip i Vinko Mladen), 4 osobe zadobile su teže i lakše ozljede, ali su odvedeni iz Vukovarske bolnice te prisilno ubijeni na Ovčari (Friščić Dragutin, Štefulj Dražen, Tišljarić Darko i Mutvar Antun) dok se Oreški Ivan još uvijek vodi kao nestali.

U borbi je lakše ili teže ranjeno 19 preživjelih pripadnika postrojbe, ali mnogi od njih ostali su trajni invalidi.

– Sjećanje na sam događaj je još uvijek jako živopisno. Svoje iskustva koja ispričamo mladima su u pravilu zanimljiva i poučna. Predavanja odrađujemo već godinama na različitim mjestima te učenici najčešće pozitivno reagiraju na ovakva predavanja, rekao je zapovjednik Antun Novak.

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije