REAKCIJA

Udruženje arhitekata Međimurja: ‘U Macanov dom treba uložiti i stvoriti uvjete za njegovo korištenje’

Udruženje arhitekata Međimurja reagiralo je na naš nedavno objavljen članak o igralištu Macanovog doma, njegovoj iskorištenosti i budućoj namjeni. Smatraju da u Macanov dom treba uložiti...

Nedavno smo objavili članak o igralištu Macanovog doma, njegovoj iskorištenosti, kao i budućoj namjeni. Tim povodom javilo nam se Udruženje arhitekata Međimurja čije priopćenje prenosimo u cijelosti.

>>> REVITALIZACIJA ILI SPOMENIK Što zapravo žele Čakovčanci na prostoru igrališta Macanovog doma?

– Udruženje arhitekata Međimurja kao strukovna udruga kojoj je jedan od ciljeva ‘sudjelovanje u planiranju i zaštiti prostora isticanjem stručnih mišljenja’ mora i treba reagirati na novinske članke koji se tiču javnih prostora Grada Čakovca, kao što je spomenuti članak.

Pojam javnog prostora je često spominjan, ali su možda nedovoljno definirani njegovi potencijali: svakako jedan od glavnih je dostupnost svima i u svako vrijeme! Apsolutna dostupnost unapređuje jednakost i promiče borbu protiv diskriminacije. Neadekvatan stambeni prostor kompenzira se bogatstvom javnih prostora, on postaje dnevni boravak svih građana. Raznovrsni javni prostori različitih namjena (gradski park kao – šetalište, kino na otvorenom, podij za koncerte, zatim dječja igrališta, sportska igrališta, trgovi, biciklističke staze itd.) svojim oblikovnim karakteristikama i okolnim građevinama predstavljaju živa i prometna mjesta.

Javni prostor privlači mlade – omogućuje im druženje i boravak izvan vlastitog doma. To je mjesto susreta, igre i komunikacije s vršnjacima, siguran prostor za odmor i opuštanje. Kvalitetni prostori koji su obogaćeni elementima parkovne arhitekture – vegetacijom, unapređuju psihičko i fizičko zdravlje i doprinose smanjenju stres. Stoga, nemojmo podcjenjivati potrebu boravka na otvorenom, potrebu učenja djece i mladih kvalitetnom provođenju slobodnog vremena. Čuvanje javnog prostora nema veze sa sentimentalnošću i “starim vremenima”, već upravo suprotno, temelj je oblikovanja kvalitetnije budućnosti koju sami biramo i stvaramo.

Igralište Macanovog doma je neodržavano (tribine su izgrađene od neprimjerenog materijala te zapuštenošću predstavljaju potencijalno opasno mjesto) i neopravdano ograđeno (čime je ograničeno njegovo korištenje) te kao takvo svakako nije poželjno mjesto za boravak i korištenje. Ulaganjem u njega upotrebom adekvatnih suvremenih materijala te kvalitetnim arhitektonskim oblikovanjem možemo osigurati različite scenarije njegovog korištenja – sportsko igralište, prostor za koncerte za manju publiku (npr. Jazz fair, Majski muzički memorijal, koncerti glazbenih škola i sl.), tematske večeri (npr. rolanje na retro glazbu, “plaža” u gradu, čitanje na otvorenom, radionice za različite uzraste…) pa i manji sajmovi (knjiga, hrane) za koje se podižu šatori koji nisu primjereni za središnji gradski prostor.

UAM se zalaže za rast zaposlenosti i razvoj gospodarstva dolaskom lanca brze prehrane u Čakovec, međutim, strogo se protivimo prenamjeni javnog gradskog prostora kojom se 2830 m2 prodaje privatnim investitorima na štetu građana i javnog interesa. Smatramo da postoji niz zgrada na vrlo atraktivnim lokacijama u samom centru grada koje ionako zjape prazne te time nepovratno propadaju i ujedno svojom vanjštinom nagrđuju sliku grada.

Javni prostori, posebno oni u funkciji sporta i rekreacije, najvredniji su dijelovi svakog grada – hoće li oni zadržati svoju značajnu funkciju u gradu u njegovoj povijesnoj slici ili će pasti u ruke privatnih interesa i utopiti se u bezličnosti i prosječnosti koju ovaj grad ipak ne zaslužuje? – stoji u priopćenju Udruženja arhitekata Međimurja kojeg potpisuju članovi Upravnog odbora Jadranka Grgan-MakovecBlanka LevačićMarina Mrla, Mirjana PintarReno Vrbanec.

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije