RADIONICA nacionalnog Centra za stalno stručno usavršavanje knjižničara

Knjižničarsko društvo Međimurske županije i Županijska matična služba za narodne i školske knjižnice Međimurske županije vas pozivaju na radionicu nacionalnog Centra za stalno stručno usavršavanje knjižničara 15. svibnja, u utorak u multimedijalnoj dvorani u novom prostoru Dječjeg odjela Knjižnice “Nikola Zrinski” Čakovec.

Predavanje i radionica “Poticanje čitanja među djecom i mladeži u digitalnom okruženju” predavačica Alice Kolarić, prof., dipl. knjižničarke, Vjeruške Štivić, dipl. knjižničarke i Žozefine Žentil-Barić, prof., dipl. knjižničarke održat će se s početkom u 10 sati.

Na radionici će se polaznici upoznati s blogom kao korisnim alatom za poticanje čitanja među djecom i mladima.

Razmotrit će se također etička pitanja komunikacije s djecom i mladima putem interneta, kao i prednosti te nedostaci besplatnih blog-platformi.

Više o radionici provjerite klikom OVDJE.

Predavačice će nam reći nešto više o zakonitostima i etičkim pitanjima komunikacije s djecom i mladima putem interneta te kako na njih utječe novi Zakon o zaštiti osobnih podataka, te o provedbi Nacionalne strategije poticanja čitanja za razdoblje 2017. do 2022.

Predavanje i radionicu CSSU-a organizira Knjižničarsko društvo Međimurske županije i Županijska matična služba za narodne i školske knjižnice Međimurske županije uz potporu Grada Čakovca koji je za realizaciju programa Društvu dodijelio sredstva putem Javnog poziva korisnicima Proračuna Grada Čakovca za dostavu prijava za financijske potpore projektima i programima namijenjenim zadovoljavanju javnih potreba u društvenim djelatnostima Grada Čakovca za 2018. godinu.

Predavanje i radionica CSSU-a se održava u sklopu provedbe Nacionalne strategije poticanja čitanja (www.min-kulture.hr/default.aspx?id=19107) kojom zajednički pridonosimo razvoju kulture čitanja i omogućavamo što većem broju pripadnika hrvatskog društva, a prije svega djeci predškolske dobi i učenicama i učenicima osnovnih i srednjih škola da čita sa zadovoljstvom i razumijevanjem.

Na sjednici Vlade održanoj 2. studenog 2017. godine usvojena je Nacionalna strategija poticanja čitanja. Nacionalna strategija poticanja čitanja promiče čitanje kao osobitu društvenu vrijednost.

Njezina je namjera osposobljavanje što je moguće većeg broja građana da s punim razumijevanjem čita tekstove različitih vrsta dostupne u različitim formatima objavljivanja.

Strategija će afirmirati, omogućiti i proširiti kompetentno kritičko čitanje koje rezultira raspoznavanjem, usvajanjem i promišljanjem što je moguće većeg broja kodova i konvencija kojima su oblikovani različiti tipovi naracija, poput umjetničkog, znanstvenog, kulturnog, političkog, ekonomskog, religijskog, medijskog ili tehnološkog.

Vezano za predškolske ustanove, osnovne i srednje škole, planirano je provođenje znanstvenih istraživanja koja će rezultirati spoznajama važnim za poticanje čitanja, provođenje nacionalne kampanje poticanja čitanja, provođenje programa poticanja čitanja djeci rane i predškolske dobi, provođenje programa poticanja čitanja u školskoj dobi (osnovna i srednja škola) te uključivanje, osim učitelja i nastavnika Hrvatskoga jezika, i svih učitelja i nastavnika ostalih predmeta gdje je to prikladno.

Sredstva potrebna za realiziranje Nacionalne strategije poticanja čitanja osigurana su u Državnom proračunu Republike Hrvatske za 2017. godinu i projekcijama za 2018. i 2019. godinu na razdjelima Ministarstva kulture i Ministarstva znanosti i obrazovanja.

Ministarstvo kulture osiguralo je sredstva u iznosu od 500.000,00 kuna godišnje za 2017. i 2018. godinu te 1,000.000,00 kuna za 2019. godinu.

Ministarstvo znanosti i obrazovanja za dio mjera ove Strategije osiguralo je 276.033 kune za 2017. godinu, 441.908,00 kuna za 2018. i 413.409,00 kuna za 2019. godinu.

Planira se i financiranje putem sredstava Europskog socijalnog fonda u okviru Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali 2014.-2020.

CSSU – Nacionalni Centar za stalno stručno usavršavanje knjižničara provodi program cjeloživotnog učenja i stalnog stručnog usavršavanja knjižničara i informacijskih stručnjaka.

Tečajevi su namijenjeni knjižničarima iz svih vrsta knjižnica, pomoćnim knjižničarima, studentima knjižnične i informacijske znanosti te široj AKM zajednici.

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije