Izložba ‘Čovjek i krš’ rezultat je zajedničkog istraživačkog projekta Javne ustanove Nacionalnog parka Krka i Državnog arhiva u Šibeniku.
Izložba govori o specifičnom i vrlo osjetljivom krškom području rijeke Krke na kojemu se od prapovijesti intenzivno razvijaju razni oblici ljudske prisutnosti i djelovanja.
Geološka specifičnost krša zrcali se u srednjovjekovnim tvrdim gradovima – kamenim utvrdama duž toka rijeke Krke koje su se nalazile u posjedima velikaških obitelji. Osim što su povremeno imale obrambenu funkciju, ove utvrde su i jezgre pojedinih naselja.
Hrvatska velikaška obitelj Šubić sagradila je utvrde Trošenj-grad (Čučevo) i Rogovo na desnoj obali rijeke, dok su utvrde na lijevoj obali Krke Nečven, Bogočin i Kamičak bile u posjedu drugih hrvatskih velikaških obitelji: Nelipića, Martinušića, Bogetića, Utješinovića i Mišljenovića. U posjedu Nelipića bila je i najljepša među utvrdama, Ključica, podignuta nad kanjonom rijeke Čikole.
Istovremeno suprotstavljanjem i prožimanjem prirodnih i ljudskih tvorevina na izložbi će biti prikazana prirodna i kulturno-povijesna baština NP Krka u svjetlu novih arheoloških i arhivskih istraživanja.
Izložba će biti otvorena 18. svibnja 2018. godine u 15 sati u Državnom arhivu za Međimurje u Štrigovi u okviru programa manifestacije Urbanovo 2018.
Ova izložba ujedno je najava zajedničkog projekta Državnih arhiva u Šibeniku i Štrigovi – “Šubići Zrinski – od Bribira do Međimurja” kojim se planira kroz arhivske izvore prikazati put slavne hrvatske obitelji.