SVETI MARTIN Nismo ‘vukojebina’, kako kaže Vujović. Dođite i vidite!

Svaka je reklama dobra, kažu u Svetom Martinu na Muri ili ‘San Martinu’, kako je slovenski izbornik Veselin Vujović nazvao to međimursko selo u kojem je smještena slovenska reprezentacija. Vujović nije znao kako ispuniti slobodno vrijeme igrača, pa se zapitao što raditi u ‘vukojebini’ u kojoj nema ‘ni vuka ni ćuka’.

Ubrzo se ispričao kazavši da se šalio, no Međimurci su ga shvatili ozbiljno i počeli nabrajati što sve slovenski rukometaši mogu raditi a da im ne bude “dolgčas”. Pa su tako pobrojili kupanje u toplicama s ljekovitom vodom koje su prvi bazen otvorile 30-ih godina prošlog stoljeća, vožnju quadovima, paintball, prijateljsku utakmicu s NK Bratstvom iz Jurovca, 750 kilometara biciklističkih staza, posjet farmi jelena, degustacije u vinarijama na vinskoj cesti…

– Pretpostavljam da ne smiju piti alkohol, ali u vinarijama imaju i voćne sokove. Mogu posjetiti mlin na rijeci Muri i zbirku o jednom danu u životu mlinara. Mogu se provesti vlakićem vinskom cestom, igrati golf i disc-golf… – nabraja Petra Novinščak, koju je, kaže, pogodila Vujovićeva izjava.

Najstarije arapske brojke

– Povrijedio me kao mještanku. Prva reakcija bilo je zaprepaštenje, ali kad se malo smirite, shvatite da to ne treba gledati odveć ozbiljno. Na kraju krajeva, mi znamo koja je naša cijena i imamo pokriće. To što je rekao više govori o njemu nego o nama – kaže Novinščak.

Kad su Slovenci nakon odmora u “San Martinu” svladali Španjolsku, mještani skloni šali odmah su za to iznenađenje našli obrazloženje.

– To vam je zbog Rudolfa Steinera. Po njemu su uredili toplice, pa su igrači valjda upili kozmičku energiju – kaže tip u mjesnom kafiću. – Ili su se napili naše ljekovite Filipanove vode, kak Asterix – dodao je konobar. Čulo se još zanimljivih ideja.

– Morejo dojti k meni drva žagat, pa jim posle skuham kranjske kobase – predložio je netko. U selu su odjednom svi turistički vodiči i hvale se da im se župa spominje već 1334., da je na konzoli u crkvi uklesan najstariji zapis arapskim brojkama u Hrvatskoj iz 1468., da ispod njih leži antički rimski grad Halicanum.

Pripremala se kod njih, kažu, košarkaška reprezentacija, bili su tu vatreni, pa bogati arapski nogometni klubovi… “I niko se ni žalil!”. Uostalom, uz slovensku tu se priprema još pet reprezentacija.

Cijela općina Sveti Martin na Muri ima oko 2600 stanovnika u 14 naselja. Na Vujovićev istup reagirala je i općinska vlast, pa tako donačelnik Martin Srša kaže da su im priznati turistički stručnjaci dodijelili nekoliko europskih i svjetskih priznanja, poput destinacije izvrsnosti Eden.

Dotaknuo se i susjedskih odnosa sa Slovenijom koje je na samo nekoliko kilometara od sela.

Sedamdeset posto noćenja

– Stanovnici s obje strane granice žive u istom okruženju, u istom krajoliku, i po razvijenosti su slični, pa vas onda pitam, poštovani gospodine Vujoviću, da li onda i mještani koji uplaćuju u državni proračun iz kojeg se preko Rukometnog saveza Slovenije i vi naplaćujete, također žive u vukojebini? – uzvratio je kontrom Srša.

Načelnik Dražen Crnčec jučer je pomirljivo rekao da prihvaća Vujovićevu ispriku. – Pozivamo ga da nam dođe i privatno kao gost – rekao je Crnčec.

I tako, život se nakon navale novinarskih ekipa u Sveti Martin na Muri, u kojem se ostvaruje 70 posto svih turističkih noćenja u Međimurju, oko 110.000 godišnje, vraća u normalu. Opet se ne čuje “ni vuka ni ćuka”. Ali se zato, kažu domaćini, čuje kako se nakon Vincekova trsje budi.

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije