– Oni su ljudi kao i mi, prilagodit će se životu u Varaždinu i nitko nikome neće smetati. Povratak vojske u naš grad pun je pogodak. Nije vojska bauk! – zadovoljan je predsjednik varaždinskog Udruženja obrtnika Boris Kos najavom ministra obrane Damira Krstičevića da će se oko 600 vojnika useliti u vojarnu “Ivan V. Drašković”.
To je dobra vijest i za 100 do 150 profesionalnih vojnika iz Varaždina i okolice, pripadnika bojne Pume, koji sad moraju putovati na posao u Našice. Na posao odlaze u nedjelju na večer ili u noći, a vraćaju se kući u petak. U Našicama žive kao podstanari pa bi ponovno otvaranje vojarne u Optujskoj ulici donijelo znatne uštede.
– Vrijeme je da se Pume vrate kući! – poručio je ministar Krističević. Dio vojarne u Varaždinu pripast će vojsci, a prvi susjedi vojnicima bit će studenti jer će južni dio vojnog kompleksa koristiti Sveučilište Sjever za svoje potrebe. U obnovu objekata trebat će uložiti milijune kuna jer gotovo jedno desetljeće propadaju zarasli u korov. Osim u Varaždinu, prema planu MORH-a, ove i iduće godine popunjavaju se i vojarne u još tri grada. U Vukovaru očekuju stotinjak vojnika, u Sinju 250, a u Pločama oko 160.
Prema prvim izračunima, u obnovu objekata napuštenih nakon ukidanja vojnog roka 2008. godine, trebat će na početku uložiti oko 55 milijuna kuna. U MORH-u se nadaju da će povratak vojnika potaknuti mlade da se prilikom odabira životnog poziva odluče upravo za profesionalnu vojsku.
– Povratak vojske u grad može samo pozitivno utjecati na gospodarstvo. Obrtnici mogu pronaći svoj interes u obnovi objekata vojarne, a kasnije i na održavanju. Vojnici će postati naši stanovnici, trebat će im razne obrtničke usluge, kupovat će u našim trgovinama i koristiti ugostiteljske usluge, tako da njihov dolazak ocjenjujem pozitivno.
Povećat će se ukupna potrošnja i porasti BDP. Ne manje važno je da taj devastirani prostor dobije neku svrhu i zaustavi se njegovo propadanje jer je zadnji tren za to – kaže Mario Milak, predsjednik Hrvatske obrtničke komore Varaždinske županije.
I Čedomil Cesarec, predsjednik županijskog HGK, pozdravlja odluku koja će, ističe, pridonijeti boljitku grada. Građani s kojima smo razgovarali kažu da više zaposlenih znači i veće prihode u gradskom proračunu, no vojska će biti tu i u slučajevima poplava i elementarnih nepogoda. – Šteta je samo što su ti objekti tako dugo propadali – ističe Jasenka Hrgar.