Dva uzastopna sastanka predstavnika Sveza hrvatskih društava u Sloveniji u slovenskome parlamentu donijeli su prve konkretne pomake u rješavanju položaja hrvatske narodnosti u Sloveniji.
Ne krijući zadovoljstvo zbog ovoga uspjeha predsjednik Saveza hrvatskih društava u Sloveniji Đanino Kutnjak nam je ovoga petka, nakon sređivanja dojmova iz jednosatnoga sastanka u slovenskome parlamentu: ‘Potvrdilo se naše uvjerenje i usmjerenje, da dobra priprema za sastanak s državnim tijelima Republike Slovenije jest glavni preduvjet za konkretne sadržajne pomake u rješavanju našega položaja u Sloveniji i stoga sam zadovoljan sa ovim sastankom kod dr. Dragana Matića, predsjednika Odbora kulture Državnoga zbora Republike Slovenije prošloga utorka.’
Već na sastanku kod predsjednika parlamenta dr. Milana Brgleza, koji je održan 23. veljače, došlo se do zajedničkoga zaključka, da je u zastoju rješavanje pitanja položaja hrvatske narodnosti, ali i drugih narodnosti u Sloveniji, djelovanje Vijeća narodnosti kod ministarstva kulture i foruma Yumac (pripadnici drugih naroda iz bivše SFRJ, koji prebivaju u Sloveniji).
Pokušaji da se pokrene postupak promjene Ustava Republike Slovenije i u njemu definira položaj novih manjina, nisu dali nikakve rezultate, što je iscrpljivalo napore i narodnosti i donekle državnih institucija slovenske države u traženju realnih, obostrano politički prihvatljivih rješenja pravnoga definiranja položaja narodnosti u Sloveniji. Milan Brglez je sugerirao, da se na sastanku sa parlamentarnim odborom kulture provjere i pokrenu realne mogućnosti pomaka u traženju rešenja položaja hrvatske narodnosti u Slovenije.
Na početku sastanka kod predsjednika Odbora Kulture predsjednik Saveza hrvatskih društava u Sloveniji Đanino Kutnjak je jasno rekao, da žele znati s kime u parlamentu mogu voditi dijalog u traženju rješenja, jer sa Vijećem narodnosti nije postignuto ništa i dodao: ‘Mi ovaj sastanak razumijemo kao početak postupka za rješavanje naših otvorenih pitanja i to zajedno sa vama kao matičnim Odborom kulture i s ministrom kulture.’
Nakon rasprave o mogućnostima, da se takva namjera predstavnika hrvatske narodnosti u Sloveniji i ostvari, predsjednik Odbora je sa puno razumijevanja i udubljivanja u srž teškoća u rješavanju problema rekao: ‘Ova problematika obuhvaća više područja i sve pripadnike narodnosti bivše SFRJ u Republici Sloveniji. Treba se dogovoriti kako dalje. Bilo bi svrhovito, da se ta problematika uredi sa zakonom i da Vijeće za narodnosti pripremi nacrt zakona za parlamentarni postupak. O tome ću se savjetovati sa ministrom kulture, jer to treba sve točno definirati sa postupkom kako to konkretno i postići’, rekao je dr. Matić.
Kutnjak je izrazio spremnost, da sudjeluje na sastanku s ministrom i predsjednikom odbora kako bi se cijeli ovaj proces do usvajanja zakona o položaju narodnosti u Sloveniji što prije pokrenuo. Dr. Matić je ovaj prijedlog prihvatio i kao svoju obavezu, da što prije stupi u kontakt s ministrom kulture sa porukama, koje donosi ovaj sastanak.
Ako se uskoro otvori ovaj proces rješavanja položaja narodnosti sa zakonom, to bi bilo u interesu i dobrobit svih narodnih zajednica u Sloveniji. Nije nam poznato, da su predstavnici neke od narodnih zajednica postigli sličan dogovor u slovenskome parlamentu, ali nam je poznat problem kod jedne veće nacionalne zajednice, koja ima teškoća oko izbora svojega predstavnika za ovakve razgovore u parlamentu i vladi.
Spomenimo još, da je hrvatska strana na ovom sastanku prikazala i primjer dobre prakse u odličnoj suradnji u Pomurju između mađarske, hrvatske i slovenske zajednice, primjerice u projektu Toplice Prelog u Hrvatskoj.
Rijetki su slučajevi da u slovensko-hrvatskim odnosima dođe do ovako konkretnoga i poticajnoga pomaka. Vrijedi istaći, da je ovaj pomak u interesu i drugih narodnosti u Sloveniji.