– U Međimurskoj županiji maligne bolesti također predstavljaju veliki javnozdravstveni problem i prioritet. Još uvijek bilježimo porast incidencije, osobito od 2006. godine, kada je uveden prvi nacionalni program – program ranog otkrivanja raka dojke, u sklopu kojeg smo u sva četiri ciklusa imali visoke stope odaziva.
Odaziv je u Međimurskoj županiji bio među najvišima u Hrvatskoj, a rak dojke u prvom ciklusu otkriven je kod 181 žene. Dvije godine kasnije, odnosno 2008. godine, uveden je Nacionalni program ranog otkrivanja raka debelog crijeva.
Do sada su u potpunosti završena dva ciklusa poziva, a odaziv je u Međimurskoj županiji također među najvišima u Hrvatskoj, iako još uvijek nije zadovoljavajući. Rak debelog crijeva je u sklopu ovog programa u Međimurskoj županiji u dva ciklusa otkriven u 72 osobe – priopćili su iz Zavoda za javno zdravstvo Međimruske županije.
Prema zadnjim raspoloživim podacima Registra za rak Republike Hrvatske, u Međimurskoj županiji je 2014. godine ukupan broj novodijagnosticiranih bolesnika s invazivnim rakom (bez nemelanomskog raka kože) iznosio 538, i to 315 muškaraca i 223 žene.
U odnosu na prosjek za Hrvatsku u cjelini te u odnosu na druge županije, dobno-standardizirana stopa incidencije raka u Međimurskoj županiji u muškaraca je bila viša od prosječne za Hrvatsku i među najvišima od svih županija. Naime, samo Brodsko-posavska županija je imala višu stopu obolijevanja.
U žena je u Međimurskoj županiji 2014. godine incidencija raka bila niža od prosječne za Hrvatsku, odnosno, samo u šest županija je bila niža nego u Međimurskoj županiji, ali je 2013. godine bila također među najvišima.
– Nije jednostavno odgovoriti koji su razlozi visoke incidencije karcinoma u Međimurskoj županiji, posebno ako imamo na umu već spomenute brojne čimbenike koji utječu na pojavnost malignih bolesti, te bi trebalo provesti detaljnu analizu i standardizaciju stopa obolijevanja za sva sijela raka. No, svakako je moguće pretpostaviti da su visoke stope obolijevanja od raka u Međimurskoj županiji povezane s provođenjem nacionalnih programa ranog otkrivanja raka, kao i s činjenicom da su u Međimurju odazivi na ove programe već godinama među najvišima u Hrvatskoj.
Tome u prilog govori podatak da je od 94 novoregistrirana slučaja raka debelog crijeva u 2014. godini u Međimurju kod 16 osoba rak otkriven u sklopu programa ranog otkrivanja raka (odnosno prilikom kolonoskopije provedene u sklopu programa). Osim toga, udio raka debelog crijeva u ukupnom broju novoregistriranih slučajeva je u Međimurskoj županiji veći u oba spola u odnosu na Republiku Hrvatsku u cjelini.
Na službene podatke o pojavnosti karcinoma utječe i kvaliteta prijavljivanja malignih bolesti, a mi u Međimurju već dugi niz godina ulažemo značajne napore kako bi registracija malignih bolesti na svim razinama zdravstvene zaštite bila što potpunija i kvalitetnija. Ne bježimo od činjenice da se oko 40% malignih bolesti može prevenirati usvajanjem zdravih životnih navika (održavanjem poželjne tjelesne težine, pravilnom prehranom, redovitom tjelesnom aktivnošću, izbjegavanjem konzumacije alkoholnih pića i nepušenjem), te da je moguće da su i loše navike našeg pučanstva doprinijele visokoj incidenciji raka.
S tim na umu, Zavod za javno zdravstvo Međimurske županije uz interdisciplinarnu i multisektorsku suradnju provodi brojne aktivnosti, programe i projekte, koji imaju za cilj promicanje zdravog stila života kod naših stanovnika – stoji u izvješću HZJZ-a Međimurske županije.
Prema podacima za Međimursku županiju Registra za rak Republike Hrvatske za 2014. godinu, pet najčešćih sijela raka u muškaraca su: rak kolona, rektosigme i rektuma (64 nova slučaja i udio od 20, 3%), rak prostate (54 nova slučaja i udio od 17, 1%), rak traheje, bronha i pluća (47 novih slučajeva i udio od 14 ,9%), rak želuca (26 novih slučajeva i udio od 8, 3%) te rak mokraćnog mjehura (16 novih slučajeva i udio od 5, 1%).
Prema podacima za Međimursku županiju Registra za rak Republike Hrvatske za 2014. godinu, pet najčešćih sijela raka u žena su: rak dojke (50 novih slučajeva i udio od 22, 4%), rak kolona, rektosigme i rektuma (30 novih slučajeva i udio od 13, 5%), rak tijela maternice (19 novih slučajeva i udio od 8, 5%), rak želuca (18 novih slučajeva i udio od 8, 1%) te rak traheje, bronha i pluća (14 novih slučajeva i udio od 6, 3%).
Smrtnost od raka u Međimurskoj županiji je nekoliko zadnjih godina u stagnaciji, osobito kod žena, a 2015. godine je prema podacima Državnog zavoda za statistiku bilo registrirano 350 umrlih osoba od novotvorina, od kojih 218 muškaraca i 132 žene. U ukupnom broju umrlih te godine u Međimurju, udio umrlih od novotvorina je iznosio 28%, a među umrlima u dobi do 64 godine starosti, udio umrlih od karcinoma je iznosio 43,4% (ukupno su 2015. godine u Međimurskoj županiji u dobi do 64 godine umrle 274 osobe, od kojih je 119 osoba umrlo zbog karcinoma).