LEBDEĆA TEMA Odore u međimurskim školama, da ili ne?

Ovih dana svjedočimo medijskim pričama u uvođenju odora u odgojno obrazovne institucije, a koje već ima desetak škola u Hrvatskoj. Priča će još pet-šest dana biti posebno aktualna u Zagrebu, a hoće li se ona proširiti dalje pokazat će vrijeme, odnosno službeni stavovi nadležnih s državne razine.

Pokušali smo čuti kako o toj temi razmišljaju u Međimurju. Kontaktirali smo odgovorne u Međimurskoj županiji, a pokušali smo doznati što o tome kažu ravnatelji nekih osnovnih škola, a i čelnika jedne JLS.

Potonji, kao i ravnatelji škola nisu smatrali shodnim, a što nalažu osnovne norme komunikacije, dati do znanja da su primili pisani upit!? Kako će oni jednog dana odgovoriti i reagirati na pitanje ako se u njihovim sredinama pojavi ideja o odorama?

Takvi nisu bili u Međimurskoj županiji odakle nam je stigao dopis u kojem stoji: – Međimurska županija, kao osnivač osnovnih i srednjih škola, nije raspravljala o uvođenju školskih uniforma u svoje ustanove. Svakako se tu radi o odlukama koje mogu donijeti samo škole, učenici i roditelji zajednički, bez ikakvih uplitanja institucija sa strane.

Takve se odluke ne mogu i ne smiju nikome nametati, niti se od njih može očekivati utjecaj na smanjenje socijalnih i imovinskih razlika među učenicima. Uniforme te razlike ne mogu čak ni prikriti, a u određenim slučajevima mogu doprinijeti i njihovu naglašavanju, ponajviše izvan školskih prostora.

Određivanje načina oblačenja unutar škola može međutim biti i način afirmacije stručnih i profesionalnih vrijednosti kojima učenici teže i za koje se pripremaju, izraz njihova zajedništva i pripadanja ili naprosto praktično rješenje koje je u određenim situacijama već široko prihvaćeno, kao što je nošenje sportskih školskih dresova na satovima tjelesne i zdravstvene kulture ili radnih kuta na satovima praktične nastave ili laboratorijskim vježbama – napisao nam je Branko Sušec, pročelnik UO za društvene djelatnosti Međimurske županije.

Ravnateljica OŠ Donja Dubrava Mirjana Ribić o ovoj temi kaže: – Školska uniforma ne rješava pitanje socijalnih razlika, ali uniforma može doprinijeti osjećaju pripadnosti – kao boja svoje škole.

Ovaj bi prijedlog trebao krenuti od Vijeća učenika uz suglasnost roditelja jer bi ih oni trebali financirati. Smatram da školske uniforme i nisu ključni problem današnjeg školstva te da ima važnijih stvari u koje se treba ulagati energija, vrijeme i novac.

Dodatno se na naš upit nije oglušio Miljenko Hajdarović, profesor povijesti i sociologije trenutno zaposlen u Srednjoj školi Čakovec, čovjek koji je godinu dana bio u timu za kurikularnu našeg školstva.

– Tema odora u školama se periodički ponavlja u hrvatskoj javnosti i medijima ovisno o potrebi predizbornih kampanja. Kao i mnoge druge teme o tome se govori bez analiza ili ikakvog smislenog planiranja. Svaka takva trka grlom u jagode završila je pronevjerama koje smo svi platili. Nemam nikakve posebne argumente protiv ili za školskih uniformi uz nadu da bi to mogao biti projekt za uzdizanje domaće industrije odjeće i obuće – kazao je.

Temu smo načeli, no sudeći po iznijetome čini nam se da je Međimurje još uvijek daleko od ‘jednoobraznosti’.

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije