IVAN, MARIO I VLADIMIR su Ponos Hrvatske, ali i Međimurja

Ponos Hrvatske naziv je udruge i nagrade koja se svake godine dodjeljuje građanima Hrvatske za hrabra i nesebična djela, postupke i slično. Među njima su se ove godine našla i trojica Međimuraca – Ivan Božić iz Murskog Središća, Vladimir Pintar i Mario Gašparić iz Svete Marije.

Skočili na pomahnitalog ubojicu i oteli mu pištolj

Vladimir i Mario čuli su više uzastopnih pucnjeva u susjedstvu. Na tlu su vidjeli tijela žrtava, a pored njih je stajao muškarac naoružan pištoljem i pucao. Božica M. (52) i njezina nećakinja Andreja B. (39) bile su mrtve na tlu. Drama se odvijala pred očima Andrejinog autističnog sina (5) koji je bio u autu.

– Pokušao sam svladati čovjeka s pištoljem da ne napravi još veće zlo. Postupio sam instiktivno i vjerujem da bi to napravio svaki susjed. Nisam razmišljao o mogućim posljedicama po mene, već sam se uhvatio s njim u borbu i nekako mu izbio pištolj iz ruku – prepričava Vladimir koji je prvi stigao.

Mario je dotrčao naknadno. – Nakon uzastopnih pucnjeva krenuo sam na ulicu bos i vidio Vladimira kako se hrva s nekim ispred susjedove kuće. Sekunde su bile u pitanju i uopće nisam razmišljao o opasnosti. Ugledao sam i Vladimirovu suprugu koja je uzela pištolj koji je Vladimir izbio iz ruku čovjeka s kojim se borio. Dodala ga je meni, a ja sam ga bacio na travu i pomogao Vladimiru koji je gotovo već svladao čovjeka.

Stavio mu je ruke na leđa i rekao mi da zovem policiju pa sam otišao po mobitel. U prvom trenutku se nisam uopće bojao i razmišljao o tome. Tek kasnije sam shvatio što je učinio i što se još moglo dogoditi da ga nismo svladali – kaže Gašparić, otac dviju kćeri.

Vladimir, zaposlen u PU međimurskoj u PP Prelog, ističe da se nije bojao iako je situacija bila više nego ozbiljna. – To radim već 16,5 godina, prošao sam dosta treninga i obuke i bio svjestan da mogu nastradati. Teško mi je opisati tadašnje osjećaje jer sam razmišljao jedino o tome kako da ga zaustavim – napominje Vladimir, otac dvoje male djece.

Dvojica hrabrih muškaraca za ovaj su herojski čin dobili priznanje MUP-a, priznanje PU međimurske, te zahvalnice od njihove općine Sveta Marija i E-međimurja. Obojicu hrabrih muškaraca ovaj je tragičan događaj zauvijek obilježio, jer su neposredni susjedi ubijene Božica pokraj čije kuće prolaze svakodnevno, a bila je i zaposlenica u računovodstvu PU međimurske.

Zbog ljubomore pucao na žene

Ubojica je bio zaposlenik PU međimurske gdje je 20 godina radio kao prometni policajac. Bio je na bolovanju, a motiv ubojstva, kako je ubrzo nakon tragedije potvrdila policija, bio je narušen ljubavni odnos između njega i Božice. Ubio ju je službenim pištoljem.

Ivan Božić kroz zadrugu zapošljava lgrađane s invaliditetom

Osobe s invaliditetom, dugotrajno nezaposleni te stariji radnici na tržištu rada teško se snalaze, no kod Ivana Božića imaju priliku za novi početak. Osnivači socijalne zadruge su četiri udruge i tri fizičke osobe, a Ivan Božić je upravitelj. – Odlučili smo jednom organizacijom riješiti tri problema: Nezaposlenost tekstilnih radnica i osoba s invaliditetom te zbrinjavanje tekstilnog otpada na društveno koristan način i u sladu sa najmodernijim standardima – govori on.

Prije pet godina početnim kapitalom su kupili dva stroja za pranje i sušenje, te četiri šivaća stroja, krojački nož i krojački stol. Prodaju rabljenu odjeću i predmete koje sami osmišljavaju, poput platnenih vrećica, torbi, papuča, majica ili pregača, te nude usluge šivanja. Materijal isključivo kupuju u Hrvatskoj. Trenutno je pod ugovorom o radu 16 osoba, od kojih je njih sedmero sa invaliditetom i to u različitim rasponima. Od gluhonijemih do osoba s intelektualnim poteškoćama ili multiplom sklerozom. Tu su i četiri starije osobe, koje pripadaju skupini teško zapošljivih.

– Prvih 22 mjeseca svi od reda smo bili na minimalnoj plaći, jer je početak bio najteži. Trebalo je opstati i dokazati se na tržištu. Uz to smo morali iz plaća akumulirati novac koji nam je bio neophodan u početku rada – pojašnjava nam sugovornik tajnu opstanka na tržištu. Imaju uvedeni ISO 14001 i normu 8000. -Norma 8000 govori o pravima zaposlenih.

Naših 13 zaposlenih su među 21. članom zadruge i sudjeluju u upravljanju i donošenju strateških odluka. Dobit koja se ostvaruje ide u nove investicije i nova zapošljavanja – pojašnjava način rada zadruge.

Članovi ne dijele dobit. Kaže da su u Italiji ili Njemačkoj zakonima olakšali položaj takvih subjekata. Dodaje kako se kod njih ne radi na normu, već svatko radi u okviru svojih mogućnosti pa su stoga poput jedne goleme obitelji. Naučili su način komuniciranja i sa gluhonijemom uposlenicom kako bi njoj život na radnom mjestu bio bolji i ljepši i kako bi osjetila pripadnost zadruzi.

Svaki profit može brinuti o čovjeku

Iako je zakon tržišta jasan i određuje da je profit mjerilo svega, zadruga Humana nova pokazala je da se može raditi na dostojanstven način, uvažavajući potrebe i različitosti drugih te istovremeno biti uspješan na tržištu i nuditi inovacije privlačne kupcima.

Svečana dodjela nagrada Ponos Hrvatske za 2016. godinu bit će u petak, 3. veljače 2017. u dvorani Kornati Hypo centra u Zagrebu, a prijenos možete pratiti na Drugome programu Hrvatske televizije (HRT – HTV 2) s početkom u 21 sat. Čestitke našim Međimurcima!

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije