Pokretanje proizvodnih linija, recikliranje otpada, izgradnja stambenih jedinica, korištenje digitalnog identiteta, formiranje kuća dobrodošlice, programi prilagodbe, putni paketi, osnivanje poslovne mreže, programiranje aplikacija ili pokretanje news portala – studentske su to ideje na pitanje kako se suočiti s izazovima izbjegličke krize u svijetu, koje su predstavili na nacionalnom finalnom pitchu globalnog studentskog natjecanja ‘HULT Prize 2017.’, koji je održan na Veleučilištu VERN’.
Najboljom idejom koja izravno doprinosi integraciji izbjeglica i vraćanju njihova dostojanstva, stručni je žiri proglasio onu studenskog tima “One colour” o pokretanju news portala, koji bi snagu medija i društvenih mreža koristio za širenje svijesti o problemu izbjeglištva, ali i prilikama koje se stvaraju boljom integracijom izbjeglica u društvenoj zajednici. Ono što ih izdvaja od ostalih news portala jest posebna razina autentičnosti, budući da bi upravo same izbjeglice i stvarale cijeli content.
Pobjedom na nacionalnom finalnom pitchu, VERN’ov studentski tim u sastavu Karlo Tašler, Tomislav Zvonarek, Jan Martinjaš i Anto Lovrinović osvojio je put na regionalno finale globalnog studentskog natjecanja HULT Prize 2017., u regiju prema vlastitom izboru (London, San Francisco, Boston, Dubai ili Šangaj), u kojem će se boriti za ulazak u finale i glavnu nagradu od 1.000.000 američkih dolara za realizaciju svoje ideje. Zvonarek i Martinjaš su studenti iz Čakovca.
Članovi tima su za regionalno finale odabrali San Francisco, gdje će se sa svojom idejom natjecati protiv ostalih studentskih timova s nekih od najprestižnijih svjetskih sveučilišta poput Harvarda, Oxforda, Stanforda, MIT-a, itd.
Studenti su na ovogodišnjem HULT Prize natjecanju imali zadatak predložiti društvenopoduzetničke ideje i projekte na temu “Refugees – Reawakening Human Potential”, koji će doprinijeti uspješnijoj integraciji izbjeglica u društvo, njihovoj inkluziji, osjećaju korisnosti i vraćanju dostojanstva.
U nacionalnom finalnom pitchu na VERN’u svoje je ideje predstavilo ukupno 11 studentskih timova, a najbolju ideju je izabrao žiri sastavljen od stručnjaka iz područja socijalnog poduzetništva, financija, akademske zajednice, očuvanja okoliša i inovacija.
U procesu pripreme timova i razvoja njihovih ideja za prezentaciju pred stučnim žirijem, kroz mentorstvo i stručnu podršku, bila je angažirana profesorica Gordana Ćorić. Mentorska pomoć će biti omogućena i timovima koji se odluče prijaviti na online natjecanje HULT Prize-a, za mogući plasman u regionalno polufinale.
Sudjelovanje studenata iz cijeloga svijeta i globalna važnost izazova na koje studenti predlažu rješenja, razlog je zašto se HULT Prize natjecanje kolokvijalno naziva i “Nobelova nagrada za studente”. Na njemu se svake godine natječu ponajbolji studentski timovi iz cijeloga svijeta, koji se u finalu bore za glavnu nagradu od milijun američkih dolara za realizaciju predložene ideje.
Ovo je već treća godina zaredom kako će Hrvatska imati svoje predstavnike u regionalnom finalu ovog važnog globalnog natjecanja, koje se na Veleučilištu VERN’ izvodi u suradnji sa startup akceleratorom The Hult Prize Fundation, čijih je osam poduzetnika prošle godine uvršteno na Forbesovu listu “30 under 30”, javljaju iz Veleučilišta.