Međimurje je iznjedrilo mnoge uspješne ličnosti, od kompozitora Josipa Štolcera-Slavenskog, Rudolfa Steinera, dr. Vinka Žganca pa sve do brojnih profesora, inženjera, znanstvenika, odvjetnika, liječnika, ekonomista, novinara, sportaša i umjetnika na koje Međimurci mogu biti ponosni. Kamo ih je životni put odnio nakon završetka srednje škole u Međimurju, čime se danas bave te kako vide svoju budućnost i profesionalni razvoj, otkrivat ćemo svakog tjedna
Miljenko Bujanić (27) iz Strahoninca je doktor veterinarske medicine koji trenutno radi u Zavodu za veterinarsku ekonomiku i epidemiologiju u sklopu Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Opis njegovog radnog mjesta uključuje rad na uspostavno-istraživačkom projektu Hrvatske zaklade za znanost pod nazivom “Molekularna epidemiologija odabranih parazitskih bolesti divljih životinja” kroz njihov “Program razvoja karijera mladih istraživača – izobrazba novih doktora znanosti”.
Dobitnik je brojnih nagrada, svoje radove je izlagao na međunarodnim kongresima, a koliko je njegova zarazna životna energija prihvaćena među kolegama i nadređenima, uvjerili smo se kada smo s njime proveli jedan dan na Veterinarskom fakultetu.
Uspjesi koje danas niže jedan za drugim započeli su još tijekom pohađanja čakovečke Gimnazije gdje je sudjelovao na brojnim natjecanjima. Svoje je školovanje odlučio nastaviti na Veterinarskome fakultetu u Zagrebu. Uvriježeno je mišljenje da se veterina upisuje samo zbog ljubavi prema životinjama, no Miljenko napominje da svi studenti već pri upisu moraju biti svjesni i one druge strane.
– Potrebno je iskazati se maksimalno humano i onda kada ste svjesni da životinjama više nema pomoći, a u svemu tome i primjereno komunicirati s njihovim vlasnicima. U cjelini, studij veterine jest zahtjevan, ali je izuzetno zanimljiv, profesori su pristupačni i kada bih trebao ponovno birati, moj odabir bio bi isti. – nadovezuje se Miljenko.
S obzirom da je životinjama bio okružen od djetinjstva, upis Veterine bio mu je logičan izbor iako je, na čuđenje mnogih, odbio izravan upis na Prirodoslovno-matematički fakultet u Zagrebu.
Da je uistinu odabrao najbolje za sebe, pokazalo se već tijekom prvih studentskih dana, a nastavilo tijekom čitave daljne karijere. Miljenko je primio čak šest Dekanovih nagrada za studijski uspjeh te jednu Dekanovu nagradu za znanstveni rad. Aktivno je sudjelovao u brojnim studentskim udrugama, bio je predstavnik studenata u Fakultetskom vijeću, član Studentskog zbora Veterinarskog fakulteta u funkciji studentskog pravobranitelja, član Povjerenstva za stegovnu odgovornost studenata te član IVSA-e (International Veterinary Students` Association). Uz sve to je i primao državnu stipendiju, a tijekom posljednje dvije godine studija stipendiju tvrtke Genere d.d. kojom oni nagrađuju dvoje odabranih studenata na Fakultetu.
Svoju studentsku praksu odradio je u čakovečkom Bioinstitutu, a nakon stjecanja diplome zaposlio se kao tehnolog u Vajdi. Već su mu tadašnji nadređeni i kolege davali do znanja da je pred njime velika budućnost, a kada je nakon prijave na natječaj stigao poziv na razgovor za rad na Veterinarskom fakultetu na mjestu stručnog suradnika i doktoranda na projektu, pokazalo se da su bili u pravu.
Dobiveni posao omogućio mu je i upis vrlo zanimljivog postdiplomskog studija.
– U okviru projekta Hrvatske zaklade za znanost “Molekularna epidemiologija odabranih parazitskih bolesti divljih životinja” na kojem radim, upisao sam doktorski studij iz Veterinarskih znanosti, u sklopu kojeg proučavam utjecaj invazije velikih američkih metilja na raznolikost gena glavnog tkivnog sustava podudarnosti (MHC) jelena običnog pod mentorstvom doc. dr. sc. Deana Konjevića, Dipl. ECZM (WPH). – govori Miljenko.
Konkretnije, riječ je o interdisciplinarnom projektu u kojem sudjeluju Veterinarski fakultet, Prirodoslovno-matematički fakultet i Šumarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu te Royal Veterinary College London. Primarni cilj projekta je proučavanje evolucijskih odnosa između parazita i domaćina primjenom metoda molekularne epidemiologije.
Osim što predano radi na svome doktoratu, Miljenko sudjeluje i na stručnim skupovima te objavljuje znanstvene radove, a u sjećanju mu je najviše ostao njegov prvi kongres “Veterinary science and profession” kojim je probijao led javnih nastupa takve vrste, što mu je uspješno pošlo za rukom. Svoja je znanja i vještine usavršavao i u Ljubljani u kojoj je proveo dva tjedna radeći s divljim životinjama, gmazovima, pticama i malim sisavcima.
U svakome trenutku koji smo proveli s njime bilo je vidljvo s kolikom strašću radi svoj posao, a na pitanje što ga motivira u svakodnevome radu, Miljenko nam je odgovorio:
– Želja za novim uspjesima i novim saznanjima uvijek me gura naprijed. Svi moji dosadašnji uspjesi potvrdili su mi da nijedan moj trud i upornost nisu bili uzaludni, nego da su zaista bili primjećeni, a to me posebno veseli.
Njegov zanimljivi radni dan nikad nije identičan onome prethodnome, nego ovisi o fazi istraživanja. Ponekad to uključuje skupljanje uzoraka na terenu diljem cijele Hrvatske, analizu tih uzoraka, obradu rezultata, pisanje radova i objavu rezultata ili pak pripreme za izlaganje na kongresima te putovanja na domaće i međunarodne kongrese. Jedan takav očekuje ga u Sarajevu kroz nekoliko dana.
Također aktivno sudjeluje i u provođenju nastave svog Zavoda, a i sam pohađa nastavu na kolegijima doktorskog studija. Koliko je uporan u svemu tome, govori i to da se bez imalo problema svakodnevno iz Strahoninca vozi na posao u Zagreb.
Dakako, prijatelji i poznanici svjesni su njegovih kvaliteta pa nerijetko dobiva upite o savjetima za kućne ljubimce i domaće životinje.
– Volim pomagati drugima, no s obzirom da trenutno nisam ovlašten za taj posao, nego radim isključivo s divljim životinjama, najčešće ih moram uputiti na kolege koji rade u veterinarskim organizacijama, stanicama i ambulantama.
Spomenute divlje životnje trenutno su fokus njegovog rada, no među njegovim budućim profesionalnim planovima je aktivno uključivanje u društvo te rad na daljnjem usavršavanju i projektima koji mogu doprinijeti razvoju znanosti.
Naša mu redakcija čestita na svim dosadašnim uspjesima i želi sreću u daljnjoj karijeri. Detalje o Miljenkovim istraživanjima koji su dio njegovog doktorskog studija možete pronaći na službenoj stranici projekta.