Projektom Udruge oboljelih od limfoma i leukemije (UOLL) – ‘Plastičnim čepovima do skupih lijekova‘ pokrenuto je sakupljanje čepova u cijeloj Hrvatskoj, a veći dio je u Sjeverozapadnoj Hrvatskoj. Sjedište UOLL-a nalazi se u Čakovcu, a broji 500-tinjak članova.
Ovaj projekt ne samo da ima ekološki značaj, zbog važnosti razvrstavanja otpada, već ima i humanitaran jer se kasnije od čepova dobivaju novi proizvodi i medicinska pomagala. U projekt su uključeni brojni vrtići, škole, tvrtke, obitelji i pojedinci. Do sada je sakupljeno preko 82 tone čepova, koji su predani komunalnim društvima.
Kako čepovi od pojedinačnog sakupljanja postanu novi proizvod?
Svi plastični čepovi moraju završiti u reciklažnom dvorištu komunalnog društva Čakom ili Eko Rektora koji ima punktove po cijeloj Hrvatskoj. Čepovi spakirani u jambo vreće od 1000 litara dobe prateći list. Čakom traži ovlaštene otkupljivače otpada koji otkupe čepove. Udruga po toni dobije 200 eura, to jest kunu i pol po kilogramu. Plastični čepovi odlaze u Austriju ili Italiju gdje se prerađuju u nove proizvode.
– Brinemo o obiljelima od limofoma, gista i srodnih hematološko – ontoloških bolesti. Kupujemo terapiju koju ne financira HZZO ili lijekove i iznajmljujemo medicinska pomagala za naše članove koji su u rehabilitaciji nakon bolničkog liječenja, rekao je Emil Vibović, predsjednik UOLL-a
UOLL Hrvatska ima podružnicu i u gradu Varaždinu, a sabirni centri nalaze se u gotovo svim većim gradovima u Hrvatskoj. U Čakovcu je sabirni centar u ulici J.J. Strossmayera 9, tako da svoje prikupljene čepove možete tamo dostaviti. Ovaj projekt važan je zbog edukacije djece vrtićke i školske dobi, a samim time i roditelja kako čepovi ne bi završili u smeću.
Time se ujedno štiti okoliš i pomaže oboljelima. Udruga će 1. svibnja organizirati humanitarnu akciju “ART terapija- crtanjem do zdravlja” uz naznaku da će školska djeca sakupljati prilog za dizalo u Osnovnoj školi Tomaša Goričanca Mala Subotica.