Najveća optužnica u povijesti hrvatskog pravosuđa. Takav epitet zasigurno zaslužuje optužnica koju je USKOK podigao u akciji Hipokrat, a u kojoj su optužene 364 osobe – liječnici, ljekarnici, posrednici te jedno trgovačko društvo, konkretnije Farmal. Prema optužnici, gotovo nevjerojatan broj optuženika tereti se za više kaznenih djela, među kojima su udruživanje radi počinjenja kaznenih djela, primanje i davanje mita, zloporaba položaja i ovlasti te poticanje na zloporabu položaja i ovlasti.
Prema optužnici, Draženu Dediju, predsjedniku uprave Farmala, na teret se stavlja da je zajedno sa svojim djelatnicima, izvršnom direktoricom korporativnih poslova i direktoricom kontrolinga prodaje, te regionalnim direktorima pojedinih sektora od 2009. do 12. listopada 2012. ustrojio i kontinuirano vodio povezivanje većeg broja liječnika i ljekarnika a sve kako bi poboljšao prodaju lijekova.
Pri tome je Farmal liječnicima i ljekarnicima koji su uzimali njegove lijekove isplaćivao mito i to tako da su im davali vrijednosne bonove i novac. Uz to su im plaćali razna putovanja na račun Farmala, a davali su im i druge darove čija je vrijednost iznosila pet do 10 posto od vrijednosti propisanih lijekova. Liječnici koji su bili na taj način podmićeni, smatra USKOK, za uzvrat su svojim pacijentima propisivali lijekove iz Farmalove ponude, dok su ljekarnici pak naručivali i evidentirali izdavanje lijekova iz Farmalove ponude.
Istraga cijelog slučaja počela je prije godinu dana, masovnim uhićenjima liječnika i ljekarnika diljem zemlje, no od svih uhićenih i obuhvaćenih istragom u pritvoru su završili samo Dedi i osmero njegovih najbližih suradnika. Dedi je tada iznio kratku obranu u kojoj je zanijekao optužbe.
Riječ je o postupku koji će po mnogo čemu ući u anale hrvatskog pravosuđa jer spis broji i stotinjak tisuća stranica. Usporedbe radi do sada su se najvećim spisima smatrali onaj u aferi Spice, čiji je spis na početku suđenja brojao oko 60.000 stranica. S druge strane, prije afere Hipokrat, najopsežnija optužnica bila je ona u aferi Forex koja je brojala oko 800 stranica.
Jasno je da ovako veliki spis stvara nemale organizacijske probleme zagrebačkom Županijskom sudu, koji će odlučivati o opravdanosti optužnice. Jer za početak tako obiman spis treba negdje fizički smjestiti, a sudac koji ga dobije u rad zasigurno se dulje vremena neće moći baviti s ničim osim s tim.
Obzirom na ogroman broj okrivljenika nejasno je i gdje će se održavati ročišta, jer sud nema za to adekvatan prostor. S druge strane broj okrivljenika bi se vjerojatno mogao smanjiti i prije početka suđenja, ukoliko se određeni broj optuženika, u zamjenu za manju kaznu odluči nagoditi s USKOK-om.
Javnosti za sada nisu poznata imena liječnika. Liječnica iz Međimurja rekla je kako je bila na razgovoru u Zagrebu jer se našla na popisu.
Bila sam u Zagrebu i nisam se branila šutnjom jer mi je savjest čista
Liječnica iz Međimurja kaže da je bila na razgovoru u Zagrebu ubrzo nakon izbijanja afere Hipokrat, no istražiteljima je rekla da nikad nije primila mito i da se na popisu našla greškom. – Nisam se, kao neki, branila šutnjom. Savjest mi je čista jer nisam bila na nikakvom putovanju, niti primala druge darove od Farmala. Nisam sudjelovala u tome jer jednostavno nisam takva osoba – kaže ova liječnica.
Optužnica protiv Farmala glavna je vijest u Ludbregu, gradiću s 8500 stanovnika u Varaždinskoj županiji, u kojem, u Ulici branitelja Domovinskog rata, ta farmaceutska tvrtka ima sjedište i pogone. Baš kao i u studenom prošle godine, kad su zaredala uhićenja, pa je u pritvoru završio i direktor Dražen Dedi, radnici su se i sad nakon podizanja optužnice zabrinuli za radna mjesta. Farmal je tijekom ove godine gotovo prepolovio broj zaposlenih, pa ih je od 120 navodno ostalo šezdesetak.