ZIMA POKAZALA ZUBE

OPREZ, SKLISKO! U dva tjedna snijega i leda 23 ozljede ruku, nogu i glave te 7 prometnih nesreća

Raspitali smo se kako su se Međimurci snašli u zimskim uvjetima na cesti, ali i pločnicima - led je posvuda, treba paziti!

Duboko smo ušli u zimu, a Međimurje je od početka siječnja najvjerojatnije najhladnija županija u Hrvatskoj. Otkako je 5. i 6. siječnja Međimurje prekrio snježni pokrivač, a zatim na nekim mjestima i led, temperature rijetko prelaze 0 ili 1 stupanj.

Snježni pokrivač dobit će najvjerojatnije i “nadopunu” jer vremenska prognoza za sljedećih tjedan dana pokazuje nove pahulje, a i pokoju kišicu.

23 ozljede – lomili ruke, noge i razbijali glave

Hladnoća, snijeg i led od početka siječnja pa do danas uzrokovali su brojne tegobe Međimurcima, a o tome govore i podaci Zavoda za hitnu medicinu Međimurske županije.

Od 5. pa do 19. siječnja, od ukupnog broja pacijenata koji su zbrinuti od strane djelatnika Zavoda za hitnu medicinu Međimurske županije, njih 62 je imalo raznolike ozljede, od čega se kod 23 pacijenta može utvrditi da su razlozi nastanka ozljeda vremenske (ne)prilike. Najčešće su bile ozljede ekstremiteta (ruka, noga), ali bilo je i ozljeda glave”, kažu u Zavodu za hitnu medicinu.

Sedam nesreća, od čega tri na parkiralištima

S druge strane, ponegdje loši uvjeti na cestama i neprilagođena brzina doveli su do niza nesreća na međimurskim prometnicama, no one su “zanemarive” u usporedbi sa stanjem na prometnicama u Varaždinskoj županiji gdje je policija morala pokrenuti prekršajne postupke protiv koncesionara koji su bili zaduženi za čišćenje i održavanje prometnica.

U razdoblju od 5. do 20. siječnja ove godine na području Policijsku uprave međimurske, konkretno na prometnicama gdje je kolnik bio prekriven snijegom ili ledom, dogodilo se ukupno sedam prometnih nesreća, od čega tri nesreće na parkiralištima (udar u parkirano vozilo) te četiri nesreće u kojima je uzrok bio neprilagođena brzina kretanja vozila stanju i uvjetima na cesti (snijeg, poledica).

U spomenutih sedam prometnih nesreća jedan sudionik zadobio je teške tjelesne ozljede, dok su tri sudionika zadobila lake tjelesne ozljede. U spomenutom razdoblju, kroz dnevna priopćenja Policijske uprave međimurske te putem jutarnjih javljanja za lokalne radiopostaje, svi sudionici u cestovnom prometu, poglavito vozači motornih vozila, pozivani su na dodatni oprez, uz iznošenje preporuka i savjeta vezano za upravljanje vozilima tijekom zimskih uvjeta”, otkriva nam PUM.

Još smo saznali i da, za razliku od Varaždinske županije, gdje je bilo slučajeva crnog leda, na međimurskim prometnicama nije bilo te pojave. Međimurski vozači većinom su bili savjesni na cesti i brzinu su prilagodili vremenskim uvjetima. Neka tako bude i dalje.

Najveći problem ipak su neočišćena i ledom okovana parkirališta, posebice u Čakovcu. I vozači i pješaci tu trebaju posebno paziti.

Povezani sadržaj
Iz naše mreže
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije