- Žrtva je bila živa kad je dobila jednu, barem prvu ozljedu koja je rezultirala krvarenjem u usta - rekao je sudski vještak, dr. Josip Škavić
Na Županijskom sudu u Varaždinu je nastavljeno suđenje Smiljani Srnec za ubojstvo sestre Jasmine Dominić čije je tijelo pronađeno u škrinji 19 godina nakon njezina nestanka.
Na početku suđenja sudac je pročitao iskaz sudskog vještaka, dr. Josipa Škavića od 25. ožujka ove godine.
‘Tijelo pronađeno skvrčeno. Glava je bila uz stopala, a dužinu tijela nije bilo moguće odrediti. Oko oba oka uočeni su krvni podljevi, razderotine kod usta i na čelu. Tijelo se u zamrzivaču se nalazilo u neprirodnom položaju. Vidljiva su i nagnječenja lijevog čeonog uz oba oka. Stopala su skoro dodirivala desnu stranu lica. U želucu oko 100 mililitara krvava sadržaja. Opsežne ozljede glave nastale su zbog 5-6 udaraca djelovanja sile. Sve ukazuje na ozljede nanijete čekićem ili sjekirom.’
Na upit bi li sredstvo ozljeđivanja mogla biti letva, Škavić je isključio tu mogućnost.
“Položaj tijela u zamrzivaču ni na koji način ne upućuje na vremenski odmak od vremena ozljeđivanja i smrti. Radilo se o ‘svježem mrtvom tijelu’ pohranjenom u zamrzivaču, ali najviše unutar 2-4 sata. Tijelo nije bilo toliko dugo izvan zamrzivača da bi se razvila mrtvačka ukočenost. Žrtva je bila živa kad je dobila jednu, barem prvu ozljedu koja je rezultirala krvarenjem u usta”, izjavio je. Optužba: “U kakvom se položaju nalazila osoba koja je nanosila ozljede?
Škavić je odgovorio: “Sa sudsko-medicinskog stajališta moguće je govoriti o ozljedama lijevom stranom lica. Ozljede bi jednako izgledale da li se žrtva nalazi u klečećem, sjedećem ili ležećem položaju”.
Na upit u kakvom položaju se nalazila osoba koja je zadavala ozljede, kaže da ne zna je li stajala jer to ovisi o prostoru, a da je spomenuti dio lica bio dostupan ozljeđivanju.
“Je li sredstvo ozljeđivanja letva?”
“Trebalo bi očekivati ozljede koje bi imale prustat, odnosno linearni izgled budući da toga nema, letvu kao sredstvo ozljedjivanja isključujem”.
“Je li tijelo bilo pohranjeno nakon ozljeđivanja, odmah neposredno?”
“Tijelo nikako ne opućuje na vremenski odmak od ozljeđivanja i smrti. Radilo se o ‘svježem mrtvom tijelu’, ali koliko je prošlo od smrti, ne mogu procijeniti.
“S obzirom da je u želucu pronađena krv?” “Gutanje je zaživotni proces. Žrtva je bila živa dok je dobila barem jednu ozljedu koju je onda progutala tu krv. Zato je krv u želucu”, pojasnio je.
Na upit obrane koliko je krvi izgubila žrtva, Škavić je odgovorio: “Ne mogu se izjasniti Ozljede vlasišta krvare intenzivno i jako. Sudsko medicinski tragovi krvi ništa ne govore. Znamo da je žrtva krvarila, nakon toga se manipuliralo mrtvim tijelom.
Obrana je postavila pitanje postoji li mogućnost da je onaj tko je ubio žrtvu i pohranio u zamrzivač? Škavić kaže da bi to prelazilo elemente vještačenja. Ističe da je riječ o umrljanisti kakva je vidljiva pri manipulaciji s tijelom.
Na upit, gdje bi završila krv prilikom spavanja na krevetu, Škavić kaže kako bi bilo za očekivati umrljanosti krvlju posteljine i namakanje ispod predjela ozljede.
Obrana: “Gdje bi zavrsila krv da je ubijena žrtva na keramičkim pločicama? Postoji li mogućnost da je prilikom prvog udarca udarila glavom o zid?”
“Nije moguće isključiti da bi mali krvni podljev nastao malom silom, udarcem. Ja sam u napisanom nalazu i mišljenju govorio o uobičajenom nastanku ozljede ne promatrajući je posebno, nego u kontekstu svih ozljeda.
“Postoji li mogućnost da je žrtva pala na pod?”
“Rekao sam da su ozljede nastale oko 5-6 upotreba sile. To vidimo kod fiksiranog tijela. Tako se ozljede oštećenice uklapaju u takav mehanizam.
“Postoji li mogućnost da je žrtva ležala na madracu? Tada bi trebalo isključiti mali zatiljni krvni podljev.
Odvjetnik Smiljane Srnec je upitao sudskog vještaka i je li moguće da su bila dva sredstva, na što je Škavić izjavio da ne može govoriti o sredstvu,a li da su ozljede nastaleu u jednom relativno brzom slijedu, nizu.
“Nije uobičajeno mijenjanje sredstava prilikom zadavanja ovakvih ozljeda. Sredstvo nikako nije šaka”, zaključio je. “Jesu li svi udarci zadani istim intenzitetom?”
Škavić kaže kako se može govoriti o ozljedama, ali ne može govoriti kojim i kakvim intenzitetom udarca je nastala koja.
“Svaka od ozljeda mogla je dovesti do poremećaja svijesti, ošamućenosti do besvjesnog stanja”, pojasnio je
“Koliko je udaraca primila u čeoni dio glave?”
Škavić: “U čelo je bio udarac sigurno, ali jel’ bio jedan veći, pa manji ili 5 manjih, ne mogu sada to govoriti”
“Koji od udaraca uzrokuje trenutni gubitak svijesti?”
“Svaki od njih može.”
“Koji udarac je bio fatalan?”
“Govoreći o ozljedama, moguće je govoriti samo o svim ozljedama u njihovom zbiru. Prebacivanje mrtvog tijela preko ruba se podigne gornjim tijelom od podloge i uz vanjski rub zamrzivača se povuče preko leđa i prebaci i pri tom ne bi trebale nastati masnice jer je to elastični dio tijela zbog kože ako je okrenuta trbuhom.”