Javio mi je susjed da odem pogledati polje. Imao sam što vidjeti. Ne samo da su potrgali zrele lubenice, nego su počupali i nezrele, kaže Mladen Kovač iz Gardinovca, vlasnik zemljišta koje nakon krađe izgleda kao da ga je poharala elementarna nepogoda. Policija je nakon dojave pohitala na mjesto događaja, a sve se tako brzo odvijalo da se kradljivci nisu stigli razbježati po poljima i šumarcima.
U polju zvanom Pesek u blizini Gardinovca policija je u utorak oko 21 sati, zahvaljujući dojavi građana, zatekla čak 16 osoba u krađi lubenica! Utvrđeno je da su krađu počinile muške osobe u dobi od 13 do 45 godina iz romskog naselja Piškorovca, od kojih je oduzeto ukupno 346 kilograma lubenice! Materijalna šteta još se utvrđuje.
– Na mjestu događaja zatekli smo i kombi. Pretpostavlja se da je dio njih došao kombijem, a ostali biciklima – kaže glasnogovornik Policijske uprave međimurskeKrunoslav Gosarić.
M. Kovač kaže da je problema s lopovima imao i prije dvije godine, kad je netko pokrao paprike i drugo povrće u njihovu plasteniku, na istoj lokaciji.
– I što da radimo? Mučimo se cijele godine, a onda netko dođe i pokupi nam sav urod. Država nekako treba stati tome na kraj. Nemamo novac za zaštitare koji bi čuvali oranice, a nemamo ni novac za skupo osiguranje – kaže M. Kovač.
Krađe povrća u Međimurskoj županiji sve su učestalije. I dok su se prije krale uglavnom manje količine za “osobne potrebe”, sad se kradu cijeli urodi! Prije nekoliko dana bez četiri tone luka ostala je obitelj Mozeš iz Kuršanca. U polju zvanom Kuršanečki lug netko je od 1. do 9. kolovoza s parcele Mozešovih ukrao oko četiri tone tog povrća vrijednog više od 10.000 kuna. Počinitelj je nepoznat.
– Idu nam suze na oči kad vidim što su nam učinili. Oni su školovaniji od nas jer mi radimo i mučimo se, a oni na kraju dođu pokupiti vrhnje. Imaju razrađen sustav dojavljivanja, pa dok jedni kradu, drugi stražare – kažu Mozeševi. Policiji bi, predlažu, trebalo dati veće ovlasti kako bi krađama stali na kraj. Trebalo bi, smatraju, pojačati kontrole na mostovima i pitati one koji prevoze povrće otkud im, gdje je izraslo i imaju li kakve papire.
– Trebalo bi kazniti i one koji od njih otkupljuju povrće ne pitajući ih otkud im. To je bar lako provjeriti – kaže Mladen Mozeš.
Osim što ukradenu robu prodaju na velikim tržnicama u Zagrebu, “utapaju” ih ih na manjim tržnicama u okolnim gradovima.
Glasnogovornik PU međimurske K. Gosarić uputio je apel građanima da prijave policiji svaku krađu u koju posumnjaju, jer se jedino tako može počinitelje zateći na djelu. Neki poljoprivrednici odustaju od povrćarstva upravo zbog učestalih krađa.