Koliko puta se ranije događalo mnogim vozačima da bi nakon što su prodali automobil drugoj osobi na njihovu kućnu adresu počele stizati novčane kazne za prometne prekršaje koji nisu skrivili.
Koliko su uložili truda i vremena naknadno tražeći osobe kojima su prodali automobil zbog dospjelih novčanih kazni, koliko im je trebalo dođu do novih kupaca, jer je vozilo u međuvremenu promijenilo i više vlasnika, ali se u prometnoj knjižici i knjižici vozila nisu upisivali novi podaci, odnosno novi vlasnik nikad nije prenio automobil na svoje ime.
Da se tako nešto ne bi više događalo i da bi se zaštitila osoba koja prodaje automobil, Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o sigurnosti prometa na cestama izmijenjene su neke stavke.
Tako je prodavatelj vozila obvezan u roku od 15 dana od prodaje ili drugog načina promjene vlasništva vozilo odjaviti osim ako tu obvezu nije preuzeo kupac.
Ukoliko je kupac preuzeo obvezu novi vlasnik vozila dužan u roku od 15 dana preregistrirati automobil ili ga odjaviti u nekoj od policijskih uprava.
Dakle, preregistracija ili odjava vozila obvezni su u slučaju promjene vlasništva. Osoba koja prodaje automobil treba unijeti u kupoprodajni ugovorili drugi akt, kao što je slučaj i sa registarskim pločicama kada ih ostavlja kupcu, klauzulu prema kojoj kupac preuzima obvezu odjave vozila ili dodati aneks kupoprodajnom ugovoru.
U slučaju da novi vlasnik koji je preuzeo obvezu preregistracije ii odjave istu ne izvrši osoba na koju je vozilo registrirano može podnijeti zahtjev za ukidanje registracije vozila. Ukidanje znači da se od pravomoćnosti odluke vozilo smatra neregistriranim i da kupcu ako ga se zatekne u vožnji s takvim automobilom slijedi novčana kazna jer je u prekršaju.
Kod preregistracije ili odjave zbog promjene vlasništva kupac mora imati dokaz o vlasništvu kao što je kupoprodajni ugovor ili plaćeni račun, prometnu knjižicu, knjižicu vozila (za aute kupljene prije 1. srpnja 2013. i ulaska Hrvatske u EU), dokaz o plaćenom porezu na motorno vozilo, važeću policu osiguranja od obvezne automobilske odgovornosti i potvrdu o plaćenoj cestarini.
Polica osiguranja, ako se tako dogovore prodavatelj i kupac, može ostati do isteka valjanosti na prodavateljevo ime, ali isto tako novi vlasnik može napraviti novu policu na svoje ime. Prilikom kupnje rabljenog vozila kupac mora dobiti sve potrebne papire od prodavatelja, jer u protivnom neće moći obaviti preregistraciju vozila odnosno prebaciti vozilo na svoje ime.
U slučaju da prodavatelj negdje zagubi potvrdu o plaćenoj cestarini koja se dobiva u Stanici za tehnički pregled, a to se zna dogoditi u moru računa koje svi mi imamo kod kuće, morat će zatražiti njenu kopiju.
Uvođenjem Registra neplaćenih prekršajnih kazni od 1. siječnja ove godine, na koji su vezane sve policijske uprave i Stanice za tehnički pregled, sva pravomoćna rješenja o prekršajima moraju se platiti, bez obzira da li je riječ o fizičkim ili pravnim osobama. Po iznosima neplaćenih prekršaja prednjače pravne osobe obzirom da su i iznosi zapriječenih novčanih kazni za prekršaje pravnih osoba u pravilu veći.
Za napomenuti je da su kroz ovaj Registar provedeni su svi pravomoćni prekršaji iz bilo koje domene društvenog života, što znači da nisu samo u pitanju prometni prekršaji. Naime, u slučaju neplaćanja pravomoćnog prekršaja dužnicima se uskraćuje izdavanje vozačke dozvole, redovan godišnji tehnički pregled i registracija vozila.
Zanimljivo je da u PU Splitsko-dalmatinskoj očekuju da će se povećati broj uskraćenih vozačkih dozvola tijekom iduće godine kod neplatiša. Naime, 2004. godine se krenulo s izdavanjem vozačkih dozvola s rokom važenja od 10 godina, a dogodine će biti dosta osoba koje će morati obnavljati vozačku dozvolu.
Dakle, manje više nema igranja i zafrkancije s prodajom rabljenih vozila, te straha od mogućih novčanih kazni zbog prekršaja koje niste napravili.
Naravno, to ne znači da takvih slučajeva neće biti i dalje, ali će sigurno biti puno rjeđi, a mnogi će bez imalo razmišljanja platiti novčanu kaznu kako bi mogli obaviti tehnički pregled, registrirati vozilo ili produžiti valjanost vozačke dozvole.
Pokusne (probne) pločice
Što se tiče pokusnih pločica i tu je Zakon o sigurnosti prometa na cestama drugačije definiran.
Zakonom su propisane dvije vrste pokusnih pločica koje vrijede tri ili 15 dana kako bi se kupljeno vozilo registriralo pri čemu podnositelj zahtjeva za izdavanje pokusnih pločica iste može zatražiti u policijskoj upravi ili postaji u kojoj se zatekao bez potrebe obrazlaganje razloga koji su do sada bili uvjet za izdavanje pokusnih pločica.
U svakom slučaju pokusne pločice na tri dana izdaju se radi obavljanja tehničkog pregleda, ali se ne mogu dobiti bez dokaza o vlasništvu (kupoprodajni ugovor ili račun) i važeće police obveznog osiguranja od automobilske odgovornosti.
Pokusne pločice koje vrijede 15 dana obično se uzimaju u mjestu gdje je vozilo kupljeno, odnosno gdje se zateklo, a da bi ih se dobilo treba priložiti dokaz o vlasništvu, policu osiguranja i dokaz o tehničkoj ispravnosti automobila.
Uz pokusne pločice izdaje se i potvrda o tome na kojoj se relaciji može voziti automobil s “probama”, što znači da ako je upisana relacija Zagreb-Split, a novi vlasnik je zatečen primjerice kod Varaždina, u tom slučaju je u prekršaju, piše SlobodnaDalmacija.hr.