Stvari koje nikako ne smijete napraviti nakon prometne nesreće

Gotovo svi vozači barem su jednom u životu na neki način sudjelovali u prometnoj nesreći. Možete biti najoprezniji vozač na svijetu, u automobilu koji je opremljen najnovijim uređajima koji sprečavaju nesreće, no to vam neće pomoći protiv vozača koji je na križanju prošao kroz crveno svjetlo i udario u vaš auto.

Nakon što ste sudjelovali u nesreći potrebno je napraviti nekoliko osnovnih koraka koji se uče u autoškoli kako biste osigurali sigurnost svih osoba koje su sudjelovale u nesreći i ostalih sudionika u prometu. Ipak, u ovom članku ćemo istaknuti četiri stvari koje nikako ne smijete napraviti nakon nesreće.

Bijeg s mjesta događaja

Čak i ako sudjelovali u “sudaru” s manjom materijalnom štetom i bez ozljeđenih osoba, nikad, nikad, nikad se ne smijete udaljiti s mjesta nesreće. Uvijek se morate zaustaviti, provjeriti ostale sudionike u nesreći, izmijeniti podatke s drugim vozačem i eventualno obavijestiti nadležne institucije.

Ne smijete zaboraviti nazvati Hitnu pomoć

Većina nas uvjerena je da ne treba zvati Hitnu pomoć i prijaviti nesreću ako u sudaru nitko nije vidljivo ozlijeđen. Međutim, stres i šok zbog silovite prometne nesreće na kratko vrijeme mogu “prikriti” neke unutarnje ozlijede koje nisu odmah vidljive.

Takva osoba može osjetiti posljedice nesreće tek nakon nekoliko sati, a zbog kasnog otkrivanja ozlijede stanje se može dodatno zakomplicirati. U ovom slučaju najbolje je držati se stare narodne poslovice – ”Bolje spriječiti nego liječiti”.

Ne smijete izgubiti kontrolu

Sudjelovanje u prometnoj nesreći nikada nije ugodno iskustvo. Već spomenuti stres i šok mogu biti uzrok neprimjerenih reakcija te gubitka kontrole i verbalnog ili čak fizičkog sukoba s dugim sudionicima u nesreći. Najvažnije je ostati smiren, pa čak i ako niste vi krivi, pobrinite se da su svi u redu te o nesreći obavijestite nadležne službe. Nervozne rasprave ni u kojem slučaju neće pomoći.

Još jedna stvar koju ne biste trebali napraviti na mjestu događaja jest govoriti ljudima da ste vi krivi za nesreću. U tom slučaju priznajete krivicu zbog čega možete kazneno odgovarati, a zbog šoka ste možda zaboravili sve detalje koji su doveli do nesreće.

Nemojte zaboraviti važne podatke

Nesreća se dogodila, pozvali ste Hitnu pomoć, obavijestili policiju te niste bili bezobrazni i grubi prema ostalim sudionicima u nezgodi. Sada je vrijeme da se dobro prisjetiti svega što se dogodilo jer ćete se pred policijom i osiguravajućom kućom možda naći i nekoliko puta kako biste ispričali istu priču.

Također, razmijenite podatke o osiguranju s drugim vozačem, uzmite njegove podatke poput imena, prezimena i adrese, a ne zaboravite ni zapisati broj registracijskih oznaka na drugom vozilu. Ako možete, napravite nekoliko fotografija mjesta nesreće, piše Netmobil.hr.

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije