Poznati švedski proizvođač automobila Saab definitivno je prestao s proizvodnjom i objavio bankrot. Tako je neuspješno završio dvogodišnji pokušaj spašavanja nekad uglednog proizvođača automobila, u što se upustio nizozemski Spyker.
A sve je krenulo nizbrdo još krajem 2008., kada je tadašnji vlasnik Saaba General Motors zbog financijske krize ukinuo neprofitabilne brandove Pontiac, Saturn i prodao Hummer. Opel je uspio spasiti, a Saab je nakon neuspješnog pokušaja spašavanja – kojeg je uz Spyker, zbog 3000 radnika u gradu Trollhättanu, podržavala i švedska vlada – posustao.
I tako je Saab nakon 64 godine prestao proizvoditi automobile. Saab je kratica od Svenska Aeroplan Aktiebolaget što u prijevodu znači Švedsko zrakoplovno dioničko društvo. Tvrtka je osnovana u predvečerje II. svjetskog rata, 1937. godine, kao proizvođač zrakoplova i vojne opreme, a taj dio tvrtke danas je izdvojen te posluje vrlo dobro. Primjerice, Saab proizvodi i borbene avione Gripen za koje je zainteresirana i Hrvatska.
Prvi automobil proizveden je 1947. godine, Bio je to model 92001 ili nadimkom UrSaab (znači originalni Saab), a najpoznatiji je po aerodinamičnosti. Koeficijent otpora zraka je bio cd=0,32, što je i danas odličan rezultat.
Kokpit Saabovih automobila podsjeća na one u zrakoplovnima. Čistih je linija, pregledan s mnogo prekidača i okrenut prema vozaču. Još jedna jedinstvenost Saabovih vozila je smještaj kontakt brave kod mjenjača, između vozača i suvozača, a ne ispod volana.
Saab je poznat i po razvoju turbomotora – 1977. je predstavio prvi model s turbopunjačem. Nije to bio prvi turbobenzinac na tržištu (Porsche je bio ranije), ali je bio prvi dovoljno pouzdan i dugotrajan za svakodnevnu vožnju.
Saab je uvijek percipiran kao marka za bogatije, a kupovali su ga oni koji su željeli biti drugačiji. I vjernost kupaca bila je velika pa su vlasnici Saaba uglavnom svoj stari Saab mijenjali novim. Nažalost, u zadnje vrijeme bilo ih je sve manje. Vrhunac prodaje dosegnut je 2006. godine, sa 133 tisuća automobila, no brojke su posljednjih godina u oštrom padu. Tako je 2010. godine prodano 31.696 automobila, a lani samo 14.000.