11. studenog 2015. obilježen je Dan sv. Martina, sveca koji nikada nije bio mučenik. Zajedničkim radom svih učenika predmetne nastave na satovima vjeronauka i hrvatskog jezika došli smo do izvrsnog prikaza djela, života i rada tog sveca. Osim toga, saznali smo što se to u vinogradima i raznim mjestima događa na taj dan – krsti se mošt u mlado vino, a po mnogim se kletima veseli i uživa!
Ako niste znali, sv. Martin je bio i vojnik, kasnije i svećenik što je htio izbjeći, ali guske su ga odale u njegovom naumu da se skloni od onih koji su ga tražili. Tako do današnjeg dana slovi kao zaštitnik Francuske, vojnika, konjanika, siromašnih, prosjaka, putnika i vinogradara.
Štuju ga benediktinci i ivanovci koji su na našim područjima prebivali od 8.st. Na Dan sv. Martina propovijeda se zajedništvo, pametno blagovanje i konzumiranje pića i jela, ali svakako moramo prikazati i tradicionalnu stranu običaja krštenja mošta u mlado vino i pečenu puricu s mlincima koja je tradicionalno jelo sjevernih krajeva Republike Hrvatske.
Učenici su se zaista potrudili i svi su na neki način pridonijeli svojim prezentacijama, izlaganjem na satu, ilustracijama ili plakatom (Filip Pilaj, 6.r.). Treba spomenuti i sv. Martina glavom i bradom kojega je uspješno odglumio Kevin Novak iz 6.r, Martina Vuka, Laru Kralj i Antoniju Dimač iz 8. te Mihaelu Zadravec iz 6.r. koji su izradili poveće prezentacije, Matiju Crnčeca iz 6.r., Niku Guterman i Jana Kosa iz 7.r., Nives Čurin i Kevina Brandu iz 8.r. koji su svojim iznošenjem činjenica o životu i radu sv. Martina pokazali kako su dobri govornici. Učenici 7.r su na satu vjeronauka izradili prekrasne svijećnjake koje su pokazali na ovom događaju.
Na kraju smo pokrstili i multivitaminski sok upotrijebivši tradicionalan tekst prilikom krštenja mošta. Martinje postaje zaštitni znak obližnjih nam mjesta, vrlo privlačna turistička destinacija i nama ne preostaje ništa drugo nego da čestitamo svim Martinima i Martinama imendan, a djeci koja su marljivo radila na temi sv. Martina jedan veliki odličan pet! Bili ste “mrak”! (Lidija Novak Levatić, prof.)