Do svojeg pokojnika na groblju putem QR koda i web aplikacije

Web GIS moduli informacijskog sustava Axiom Memento® koji obuhvaćaju tzv. “tražilicu pokojnika” i raspored ispraćaja su “cloud” servisi koji su prvenstveno namijenjeni građanima i služe im za omogućavanje snalaženja na groblju i uvid u aktualne informacije.

Upisivanjem imena i prezimena preminule osobe aplikacijom se jednostavno pronalazi položaj grobnog mjesta (groba ili grobnice) na planu groblja. Uz podatke o pokojnicima (ime i prezime, datum rođenja i smrti, starost), na nekim grobljima dostupne su i fotografije grobova i nadgrobnih spomenika.

Web GIS aplikacija trenutno omogućuje uvid u podatke za približno 100 groblja na području Hrvatske. Implementirana je u 11 poduzeća koja upravljaju grobljima u Zagrebu, Splitu, Osijeku, Varaždinu, Čakovcu, Koprivnici, Velikoj Gorici, Samoboru, Karlovcu, Opatiji (Jurdanima) i Rovinju. Osim komunalnih poduzeća aplikaciju je uvela i Općina Selca na Braču za 4 mjesna groblja.

Podaci koji su dostupni putem Internet aplikacije svakodnevno se sinkroniziraju s uredskim geoinformacijskim sustavom za upravljanje grobljima, pa korisnici ove usluge uvijek imaju na raspolaganju aktualne podatke.

Građani mogu putem svojih računala i tableta aplikaciji pristupiti s web stranica komunalnih poduzeća. Aplikaciji mogu pristupiti i vlasnici velikog broja pametnih telefona različitih proizvođača koji imaju podatkovnu vezu na Internet. Neka komunalna poduzeća su na vidljivim mjestima (panoima) istaknula QR kôd s poveznicom na Internet aplikaciju prilagođenu upotrebi na takvim uređajima koji su sve više dio naše svakodnevnice.

Aplikacija je naročito korisna za snalaženje na groblju, jer posjetiteljima koji raspolažu pametnim telefonima pokazuje lokaciju grobnog mjesta koje žele posjetiti u odnosu na trenutnu lokaciju na kojoj se nalazi posjetitelj.

Povratne informacije o ovom servisu su vrlo pozitivne. Građani sada mogu samostalno, bez da se obraćaju referentima i drugim djelatnicima na groblju, jednostavno i brzo pronaći i posjetiti traženo grobno mjesto. Tražilica je naročito korisna onim posjetiteljima koji dolaze iz udaljenih krajeva , često i iz drugih država i nije im do sada bilo jednostavno pronaći baš sva počivališta svojih znanaca, prijatelja i rodbine koja bi željeli posjetiti, položiti cvijeće ili zapaliti svijeću.

Web GIS aplikaciju mjesečno koristi oko 20.000 posjetitelja, a u listopadu i studenom i značajno više (zbog blagdana Svih svetih). Sadašnje statistike pokazuju da se Internet aplikaciji u približno 71% slučajeva pristupa putem osobnog računala, u 24% putem pametnih telefona, a u 5% putem tableta.

Aplikacija je korisna i upravi groblja, odnosno djelatnicima koji rade na prikupljanju i održavanju evidencija o pokojnicima, jer ih sada građani mogu obavijestiti ukoliko naiđu na kakvu nelogičnost ili pogrešku u postojećim evidencijama.

QR kôd za čakovečko groblje

QR kôd za varaždinsko groblje

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije