Veliki broj izbjeglica ušao je na teritorij Republike Hrvatske. Neki izvore govore o mogućnosti ulaska do dvadesetak tisuća u nekoliko sljedećih dana.
Nakon MUP-ove obrade i pretpostavke da će većina zatražiti azil, oni prema važećim propisima Europske unije, a koje poštuje i primjenjuje Republika Hrvatska, postaju slobodni ljudi. Iako im je krajnje odredište Zapadna Europa, točnije Njemačka, velika je vjerojatnost da im se nakon što je Mađarska zatvorila granice, otvara novi koridor na tom putu i to preko Slovenije.
Imamo saznanja da su Njemačka i Austrija uvele kontrole na graničnim prijelazima te da postoji realna mogućnost da Slovenija zatvori granicu, pošto su oni čuvari vanjske schengenske granice. Stoga se očekuje da će doći do zastoja i ne prihvata izbjeglica koje bi mogle ostati u Hrvatskoj što dovodi do krizne situacije i prisilnog ostanka na području svih županija koje graniče sa Slovenijom, a među kojima je i Međimurska.
Ukoliko dođe do humanitarne krize na koji će način reagirati Međimurska županija i da li je spremna za to upitali smo međimurskog župana Matiju Posavca:
– Prije svega želim reći kako nema panike i nema potrebe za panikom. Činjenica je da je izbjeglicama Hrvatska samo tranzitna zemlja na putu prema zapadno europskim zemljama. Obzirom na zatvaranje granica i odnos prema izbjeglicama u susjednoj Mađarskoj, logično je preusmjeravanje na Hrvatsku no, kako smo i sami svjedoci, izbjeglice se preuzimaju na granici sa Srbijom te ih se prevozi na područje grada Zagreba kao i u prihvatne centre na području Zagrebačke, Sisačko moslavačke i Vukovarsko srijemske županije gdje ih se registrira i provodi postupak dobivanja azila.
Mnogi od njih ne čekaju završetak tog procesa već odlaze prema Sloveniji, Austriji i drugim zemljama. Međimurci imaju veliko srce, no vrlo ograničene mogućnosti. Naime, Međimurje nije ni u kakvim koridorima eventualnog prelaska izbjeglica iz Hrvatske prema Sloveniji ili Mađarskoj.
U Međimurju ne postoji prihvatni centar niti država nema namjeru nešto slično graditi. Spominjanje smještaja u prostorima vojarne, također, nije opcija obzirom da je vojarna u Čakovcu revitalizirana za druge namjene (veleučilište, TIC, Redea, Menea…). Hotelskog smještaja, također, nema dovoljno za smještaj izbjeglica, a obzirom na hotelske, vojne, prihvatne i druge objekte u ostalim hrvatskim krajevima, Međimurje se ne razmatra kao sredina za smještaj izbjeglica.
No, kako Međimurje graniči i sa Slovenijom i Mađarskom izgledan je pojačani nadzor granica, što je u ingerenciji policije, no samo sa ciljem sigurnosti i čuvanja vlastitog suvereniteta i naših građana. No, bez obzira na sve, jučer sam o toj temi razgovarao s ministricom vanjskih poslova, danas s načelnikom PU Međimurske te se cijela situacija, koja se mijenja iz sata u sat, budno prati i kontrolira. Temeljem daljnjeg razvoja situacije sve odluke će se donijeti na vrijeme i kvalitetno, rekao nam je župan Posavec.