Okrugli stol: Etnografsko istraživanje na tlu donjeg Međimurja

Zahvaljujući istoimenome etnografskom istraživanju u gornjem Međimurju (2010. – 2012.) i njegovim stručno-znanstvenim skupom Na bregima, med vodami – na tragu mitske, povijesne i duhovne baštine gornjeg Međimurja u Štrigovi (28. – 29. IX. 2012.) suorganizatora Odsjeka za etnologiju i kulturnu antropologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagreb i Udruge Matapur, na inicijativu Lidije Bajuk, predsjednice Udruge Matapur, suorganizatori Institut za etnologiju i folkloristiku (IEF) u Zagrebu, Katedra za opću etnologiju Odsjeka za etnologiju i kulturnu antropologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu (OEKA FFSZ) i Udruga Matapur isplanirali su i pozvali zainteresiranu javnost na višegodišnje terensko istraživanje Pučka pobožnost i predajna etnobaština na tlu donjeg Međimurja.

Nakon konferencije za medije i na sastanku osnivanja projektnoga Organizacijskog odbora u Muzeju Grada Preloga 4. prosinca 2014. godine, na suradnju su se odazvali predstavnici Međimurskog veleučilišta Čakovec, Etnografskog odjela Muzeja Međimurja Čakovec, Muzeja Grada Preloga, Knjižnice i čitaonice Grada Preloga, Gimnazije Josipa Slavenskog Čakovec, Osnovne škole Prelog, Dječjeg vrtića Fijolica Prelog, Umjetničke škola Čakovec, Udruge umirovljenika Prelog i Udruge odgajatelja Međimurske županije Krijesnica, a naknadno na poziv još i Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje u Zagrebu, OŠ Kotoriba, OŠ Mala Subotica, OŠ Donji Kraljevec, OŠ Donja Dubrava i KUD Kotoriba.

U sklopu projekta organizirat će se stručni izleti, obilasci terena, strukturirani razgovori s kazivačima, popularna predavanja, okrugli stolovi, stručne radionice, umjetničke večeri, tematska etnodruženja, stručno-znanstveni skup, objavljivanje projektnih publikacija. Prikupljena građa će se nakon stručne obrade pohraniti zainteresiranima dostupna Dokumentaciji IEF-a i u arhivi OEKA FFSZ, pristupačnima zainteresiranoj javnosti. Na temelju strukturiranoga razgovornog intervjua s kazivačima o njihovim sjećanjima i iskustvima, cilj je ovog projekta prikupljanje, obrada, pohrana, digitalizacija, predstavljanje, popularizacija i primjena etnološke i druge kulturološke građe o donjem Međimurju.

Ona će biti pohranjena i dostupna u dokumentacijskim odjelima suorganizatora istraživanja, u skladu s najboljom etičkom praksom i u dobroj vjeri. Tijekom 2015. godine istraživanja su u Kotoribi, Donjem Kraljevcu, Donjem Hrašćanu, Donjem Vidovcu i Prelogu (31. V. – 2. VI.) te Miklavcu (26. VIII.) započeli zagrebački studenti etnologije i njihovi voditelji. Jesensko istraživanje sprovest će se u Donjem Vidovcu, Svetoj Mariji, Donjoj Dubravi, Kotoribi i mađarskom Pomurju (14. – 17. i 19. IX.).

Pozivamo vrtiće, škole, folklorna društva, nevladine organizacije i pojedince da se priključe ovom istraživačkom projektu. O planu, ciljevima, svrsi i metodologiji rada, na razumljiv i oprimjeren način saznajte na okruglom stolu i radionici 15. rujna 2015. u 18.30 sati u Knjižnici i čitaonici Grada Preloga.

Do skorog viđenja, srdačno vas pozdravljaju etnolozi: Goran Pavel Šantek (OEKA FFSZ), Tvrtko Zebec (IEF), Tibor Komar (OEKA FFSZ), Lidija Bajuk (IEF, UM) i Janja Kovač (UM).

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije