– Bit će on dobro. Kosti lubanje prirodno će zarasti za pet do šest mjeseci. Dobiva lijekove i sve ide prema planu. Imao je sreću jer mu nije ozlijeđen mozak – kaže dr. vet. med. Ivan Taradi iz čakovečkog Bioinstituta, koji je sanirao ranu na glavi psa Melija, ostavljenog da ugine na smetištu u Ulici Mate Melinčeka u selu Sračincu pokraj Varaždina.
U rukama DORH-a
Slučaj je to koji je zgrozio Hrvatsku. Vlasnik je psa privezao povodnikom za drvo, izudarao čekićem i otišao, misleći da ga je dokrajčio, no zahvaljujući pravodobnoj dojavi građana, Meli, kako su ga kasnije nazvali, spašen je. Veterinar Taradi kaže da ga je nakon sanacije ozljeda, a najgora je bila rupa u lubanji, pustio na kućnu njegu.
Pas je, kažu nam u varaždinskoj udruzi Spas, koja je organizirala njegovo spašavanje, smješten kod jedne volonterke, no ne žele otkrivati podrobnije podatke jer se boje zlostavljača. Policija je, podsjetimo, pronašla počinitelja, 45-godišnjaka iz Sračinca, protiv kojeg je podnesena kaznena prijava zbog mučenja životinja.
– Državno odvjetništvo bavi se tim slučajem. Poduzeli smo sve što možemo da zaštitimo i Melija i naše volontere. Zato nismo objavili ni podatke o osobi koja je pronašla teško ozlijeđenog psa – napominje Gordana Lacko, predsjednica udruge Spas.
Osumnjičeni mještanin Sračinca Ž. M., pak, tvrdi da nema ništa s tim slučajem. Bila je, kaže, policija kod njega i uzela podatke. – Čujete ovog psa koji laje u dvorištu? To je moj pas, a za ovog o kojem se raspitujete nemam pojma. Doviđenja, nemam vremena… – odbio je daljnji razgovor.
U selu ne znaju koliko još pasa Ž. M. ima, a ne sjećaju se ni Melija, mješanca starog oko dvije godine. – Slabo vam poznajemo tog čovjeka. Došao je tu za zeta, znam da teško žive – kažu u ulici u kojoj živi osumnjičeni. Dokaže li mu se krivnja, prijeti mu do jedne godine zatvora.
Takvu sankciju predviđa Kazneni zakon koji je na snagu stupio 2013. godine i postrožio kazne za mučenje i “usmrćivanje životinje bez opravdanog razloga”. Do tada je kazna bila novčana ili najviše do šest mjeseci zatvora. Za mučenje i ubijanje životinja iz koristoljublja može se presuditi i do dvije godine zatvora.
Dva napuštena štenca
Udruga Spas za Melija će pokušati pronaći novi dom. U njihovu je azilu u Varaždinu trenutačno smješteno čak 400 životinja. Jedno je to od samo šest skloništa u Hrvatskoj koja ne dopuštaju da se psi koji u roku od 60 dana ne pronađu novi dom eutanaziraju. Neki su u azilu godinama.
– Imamo probleme s financiranjem jer samo jedna od 22 općine u Varaždinskoj županiji ima sklopljen sporazum o zbrinjavanju pasa lutalica. To je općina Donja Voća, a s Cesticom pregovaramo – kažu u udruzi. Snalaze se uz pomoć donacija kojih je zbog krize sve manje, a napuštenih životinja sve više.
Na deponiju na kojemu je ostavljen Meli pronađena su istog dana i dva napuštena štenca, no oni, pretpostavlja se, nisu iz dvorišta Ž. M. I za njih će trebati naći udomitelje.