Državne nekretnine kojima se ne upravlja treba dati lokalnoj samoupravi

U Varaždinu je održan sastanak Koordinacije HNS-ovih članova u izvršnoj vlasti u jedinicama lokalne samouprave na kojem se raspravljalo o izmjenama i dopunama Zakona o upravljanju i raspolaganju imovinom u vlasništvu Republike Hrvatske te učincima mini porezne reforme na jedinice lokalne samouprave.

“Želimo efikasnije upravljanje državnom imovinom radi povećanja gospodarskog rasta”, poručio je koordinator Sjeverozapadno-hrvatske regije, predsjednik Središnjeg odbora HNS-a i župan Varaždinske županije Predrag Štromar.

Objasnio je kako članovi Koordinacije, župani, gradonačelnici i načelnici te njihovi zamjenici iz redova HNS-a, smatraju da je sadašnji sustav kompliciran, iako je početna ideja Zakona o upravljanju i raspolaganju imovinom u vlasništvu Republike Hrvatske, donesenog 2013. godine, te angažiranje Državne agencije za upravljanje državnom imovinom, bila efikasnije upravljanje tim nekretninama u svrhu gospodarskog razvoja.

“Ipak, vidimo da se te nekretnine ne mogu koristiti na dobar način jer DUUDI ne može angažirati dovoljno ljudi koji bi znali tko su pravi vlasnici i korisnici nekretnina po općinama i gradovima. Stoga je ideja da država izmjenom koju predlažemo sve nekretnine kojima ne može upravljati i za koje nema informacije na koji način se njima upravlja, prepusti općinama, gradovima i županijama”, poručio je Štromar.

Izmjene Zakona u Saboru će predložiti Klub zastupnika HNS-a, najavio je predsjednik Kluba i HNS-ov gradonačelnik Grada Ivanca Milorad Batinić. “HNS je kao koalicijski partner u Saboru podržao Strategiju upravljanja državnom imovinom, kao i aktualni Zakon, međutim, posljednjih nekoliko mjeseci analizirali smo provedbu toga Zakona i došli do zaključka da učinci nisu oni koji su bili očekivani. Slijedom toga pokrenuta je procedura izmjena i dopuna Zakona.

Mijenja se članak u kojem tražimo da se veći dio imovine koja nije u fokusu interesa Vlade naprosto prepusti jedinicama lokalne samouprave. Vjerujem da će većina saborskih zastupnika podržati ovaj Zakon jer je upravo na tragu onoga što je definirano Strategijom upravljanja državnom imovinom”, poručio je Batinić.

Pozitivan primjer je Međimurska županija i revitalizacija prostora bivše vojarne u Međimurju. Nakon što je država Županiji prepustila ovaj prostor, uloženo je više od 40 milijuna kuna, a na prostor bivše vojarne smješteni su Tehnološko-inovacijski centar, Međimursko veleučilište, razvojna i energetska agencija te poduzetnički inkubator. “Razvijamo i dalje taj prostor kao metalsku jezgru i Institut primijenjenog računarstva, sve je pod projektom Europske unije vrijednim više od 30 milijuna eura”, istaknuo je HNS-ov župan Međimurske županije Matija Posavec.

Razgovaralo se i o učincima mini porezne reforme na jedinice lokalne samouprave. Napravljena je analiza, no u sljedećim tjednima ona će biti nešto kompleksnija, kako bi se točno vidjelo koliko su veći ili manji prihodi u pojedinim jedinicama lokalne samouprave, a potom će se predložiti i određene mjere za jedinice u kojima je to potrebno, izvijestio je Štromar.

Na sastanku Koordinacije sudjelovalo je 75 članova, HNS-ovih gradonačelnika, načelnika i njihovih zamjenika, kao i župani i njihovi zamjenici iz redova HNS-a. Koordinacija HNS-ovih članova u izvršnoj vlasti u jedinicama lokalne samouprave osnovana je u listopadu prošle godine.

Predviđen je da se sastaje pet puta godišnje, svaki put u drugoj regiji, a cilj sastanaka je razmjena iskustava te pomoć i predlaganje rješenja za rješavanje postojećih problema. Do sada su održani sastanci u Splitu i Zagrebu te današnji u Varaždinu.

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije