U Varaždinu se trenutno preko natječaja nudi 300 radnih mjesta, a nezaposlenost je u godinu dana smanjena za 21 posto. Dobri su rezultati i u turizmu, u prva dva mjeseca imali smo 18 posto više noćenja nego lani.
Takvi podatci daju razloga za optimizam, a vjerujem da će takvi trendovi nastaviti. Ovaj grad i cijela regija prvi u Hrvatskoj izlaze iz krize, rekao je gradonačelnik Varaždina Goran Habuš u petak prilikom otvorenja manifestacije Poslovni uzlet, održanoj u poslovnom dijelu varaždinske Arene.
Habuš je izvijestio nazočne da je Gradsko vijeće na svojoj sjednici održanoj u četvrtak donijelo dvije važne odluke – izašli su iz nepovoljnog najma 780.000 kvadratnih metara za razvoj gospodarske zone, a donijeta je i odluka za davanje u zakup varaždinskog aerodroma, gdje će se također razvijati gospodarska zona.
“Stvaramo preduvjete da svi oni koji žele investirati sada imaju priliku da to i učine“, pozvao je Habuš. Podsjetio je da je Varaždin i nastao na malom poduzetništvu i obrtništvu. “Kao grad pokušavamo pomoći u otvaranju novih radnih mjesta. Poslovni uzlet pomoći će Varaždinu da postane poslovno još konkurentniji”, rekao je gradonačelnik.
Dožupan Alan Košić podsjetio je da je županija dosad uložila 64 milijuna kuna u gospodarstvo kroz razne kredite sa sufinanciranom kamatom, a ubuduće se računa i na pomoć predpristupnih i kohezijskih fondova EU. Posebno je pohvalio svojedobni dolazak Calzedonije, jer su Talijani zaposlili mnoge radnike koji su ostali bez posla u Varteksu.
“Nakon njih došli su i ulagači iz Italije, Austrije, a sada i jedna poljska tvrtka otvara stotinu radnih mjesta”, pohvalio je strane ulagače dožupan Košić. Nadica Žužak, pomoćnica ministra poduzetništva i obrta, naglasila je da je u Hrvatskoj moguće poslovati i uspjeti, a kao važan cilj istaknula je promjenu percepcije poduzetničkog okruženja.
“Po svim pokazateljima Hrvatska je zadnjih mjeseci počela izlaziti iz krize. Izmijenili smo Zakon o PDV-u, a u pripremi je zakon o razvoju malog gospodarstva. Naše ministarstvo preko Poduzetničkog impulsa nudi 4,4 milijarde kuna, pri čemu jedan poduzetnik može dobiti do 15 milijuna kuna. Vremena za prijave još ima jer u Hrvatskoj nema stotinu već gotovih projekata s ishođenom građevinskom dozvolom i projektnom dokumentacijom”, rekla je Nadica Žužak.
Nazočnima se obratio i Raymond Rojnik, ravnatelj Koncertnog ureda Varaždin, koji je obrazložio zašto se Varaždin prijavio za Europsku prijestolnicu kulture 2020. “Prijavili smo se s još devet gradova iz četiri županije kao regija Hrvatski sjever. Takvi projekti pomažu poduzetništvu, a povrat uloženog novca je između četiri i deset puta.
Kulturna industrija u nekim zemljama čini i do 12 posto BDP-a. Postanemo je Europsko prijestolnica kulture povećat ćemo ne samo broj dolazaka nego, nego i dužinu boravka turista u varaždinskoj regiji. Sve što izgradimo za tu priliku bit će održivo i nakon 2020. Mi imamo što pokazati, a ubuduće ćemo imati još i više”, poručio je Rojnik.
Nakon pozdravnih govora započele su besplatne edukacije, u sklopu projekta “Poslovni uzlet”, za sve prijavljene sudionike. I ovaj put okupio se veliki broj poduzetnika, obrtnika i OPG-a koji su zainteresirani za stjecanje novih poslovnih znanja.