Povodom 2. veljače, Međunarodnog dana zaštite močvara i močvarnih staništa, u II. osnovnoj školi Čakovec je održana integrirana nastava Globe programa i engleskog jezika. Sudjelovali su učenici 7.a razreda i dio učenika 8.a razreda, polaznici Globe programa. Integriranjem sadržaja Globe programa i engleskog jezika ovaj važni datum za zaštitu okoliša u II. osnovnoj školi Čakovec obilježava se već 4. godinu za redom.
2. veljače 1971. u iranskom gradu Ramsaru predstavnici 18 zemalja prihvatili su tekst dogovora o zaštiti i očuvanju vlažnih područja poznat kao Ramsarska konvencija. Ovu Konvenciju do danas je usvojilo 168 zemalja a među njima je i Hrvatska.
Integriranu nastavu su organizirale i vodile Biljana Forgač, prof. geografije i voditeljica Globe programa i Branka Lamza, prof. engleskog jezika.
U uvodnom dijelu učenice 8. razreda održale su svoju prezentaciju na temu Dana zaštite močvara i močvarnih staništa a prikazan je i prigodan film o močvarnim krajolicima.
Učenici 7. razreda su imali prilike održati prezentacije na temu močvara koje su samostalno pripremili na engleskom jeziku. U prezentacijama su objasnili što su močvare i kakve vrste močvara razlikujemo. Naglasili su njihovu ulogu u ekosistemu te naveli primjere raznolikosti flore i faune u ovim područjima.
Močvare se često doživljavalo kao beskorisne vodene površine i nepromišljeno ih se isušivalo radi poljoprivrede ili gradnje, a ovaj problem je prisutan i dalje. Uništavanjem močvara mnoge biljke i životinje lišava se njihovih staništa a mnoge ptice selice ostaju bez svog utočišta. Osim toga, mnogima nije poznata važna uloga močvara kod pročišćavanja voda od štetnih tvari, njihova sposobnost vlaženja tla kod suše i uloga kod kontroliranja poplava.
Nakon edukacije o važnosti močvara učenici su sudjelovali u kvizu na engleskom jeziku kojim su provjerili svoje znanje o močvarama i močvarnim staništima.
Aktivnosti su zaključene porukom: Čuvajmo močvare jer njihova uloga u zaštiti našeg planeta je velika!