U Hrvatskoj bi ove zime, prema procjenama epidemiologa, od gripe moglo oboljeti više od 50 tisuća osoba, što je značajno više od lanjskog broja kada je evidentirano 12 tisuća oboljelih, a vrhunac epidemije očekuje se u veljači.
Sličan trend oboljelih je i u Međimurskoj županiji. Ukupno je do sada prijavljeno 614 oboljelih od gripe što je znatno povećanje na prošlu zimu kada je oboljelo 248 osoba. Najviše, njih 440, gripu je dobilo u četvrtom tjednu 2015. godine, saznajemo od dr. med. Višnje Smilović, rukovoditeljice Djelatnosti za epidemiologiju Zavoda za javno zdravstvo Međimurske županije.
– Što se tiče prijava zaraznih bolesti –upala pluća – bilježimo kao i ostatku Hrvatske povećan broj oboljelih od listopada 2014. godine u odnosu na raniju godinu (2013. godine – u listopadu je prijavljeno 7 oboljelih, u studenom 14 (od toga 1 smrt od upale pluća) i u prosincu 22 oboljela (4 smrti).
U 2014. godini u listopadu je prijavljeno 13 oboljelih od upale pluća, u studenom 20 oboljelih, dok za prosinac još nemamo konačne brojeve oboljelih ali je vidljiv također povećan broj prijavljenih oboljelih u svim dobnim skupinama. U 2014. godini kao ni u siječnju 2015. nemamo prijava oboljelih od ospica u Međimurskoj županiji – rekla je V. Smilović.
Uobičajeni simptomi gripe su povišena temperatura, glavobolja, iscrpljenost, bol u grlu, kašalj, curenje iz nosa, bol u mišićima i mučnina. Od početka bolesti osoba je zarazna od tri do pet dana, a djeca do tjedan dana. No kako biste spriječili mogućnost zaraze gripom, važno je često prati ruke sapunom i vodom najmanje 20 sekundi, izbjegavati kontakt s oboljelima te, ako se ipak razbolite, ostati kod kuće i izliječiti se.
Većina simptoma nestane unutar tjedan dana, no kašalj se može zadržati i dulje. Ako stanje potraje nekoliko dana, ako temperatura traje dulje od tri dana ili ako imate teškoća s disanjem, obvezno potražite liječničku pomoć. Pravog lijeka za gripu nema.