Popravak vjetrobrana: Trošak od 100 pa do nekoliko tisuća kuna

Jedno od češćih oštećenja na automobilima su oštećenja stakla. Pogotovo je to izraženo zimi kada je na cestama mnogo nečistoća. Nakon povlačenja snijega i češćih kiša mnogo je kamenčića na kolnicima koji vrlo lako mogu u kretanju razbiti stakla na automobilima.

Treba reagirati odmah

Gotovo da nema vozača kojem nije nikada frcnuo kamenčić u automobil. Pogotovo se to često događa ako se vozite iza kamiona. Najčešće neznatno ošteti lim ili se samo odbije od stakla, ali nije rijetkost da ošteti staklenu površinu, najčešće vjetrobransko staklo.

Ako je oštećenje manje, odnosno prosječnog promjera do 2-3 centimetra, može se i reparirati. Bitno je da reagirate odmah kako se oštećenje ne bi proširilo, jer u tom slučaju jedino rješenje će biti zamjena stakla.

Ako je staklo samo napuklo te ste brzo reagirali moguće ga je, dakle, popraviti. To je znatno povoljnije nego kupnja novog vjetrobranskog stakla. No popravak oštećenja promjera do tri cm je moguć samo ako oštećenje nije u vidnom polju vozača.

Popravak oštećenja u vidnom polju je moguće samo ako je oštećenje manje od deset milimetara. Ovisno o stupnju oštećenja vjetrobrana, popravak traje od 15 do 60 minuta. Cijene reparaci­je vjetrobranskog stakla u neovlaštenim servisima su od 100 do 150 kuna.

Ako vam je garancija za automobil istekla ne isplati se na popravak ili zamjenu stakla ići u ovlašteni servis koji je nekoliko puta skuplji od neovlaštenih, ali također stručnih autostaklarskih radionica, koje daju i garanciju na zamjensko staklo.

Stručna ugradnja

Samo zamjensko staklo za prosječan automobil B ili C segmenta stoji od 500 do 1000 kuna, a za skuplje i “egzotičnije” modele vozila može biti i višestruko skuplje, na što treba dodati i cijenu ugradnje koja se kreće od 250 do 300 kuna. Ugradnja vjetrobranskog stakla gotova je u jednom danu. Ali, bitno je reći da se zbog sigurnosti treba obaviti valjano, dakle treba ju povjeriti stručnjacima.

Osiguranje od loma i oštećenja za 30,25 kuna mjesečno

Oštećenje staklenih površina ne spada u obvezno osiguranje od autoodgovornosti i osiguravatelj vam neće nadoknaditi popravak ili zamjenu stakla po osnovi osnovnog osiguranja.

Ali, svi osiguravatelji nude kao dodatnu opciju obveznog osiguranja doplatu za osiguranje od loma i oštećenja standardno ugrađenih stakala na motornom vozilu (tu ne spadaju svjetla i zrcala), bilo kao dodatak na obvezno osiguranje ili kao dio kasko osiguranja.

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije