Malo učenja, puno lijenosti i previše tehnologije

Danas je započeo zimski odmor učenika nakon jučerašnjeg završetka prvog polugodišta. Učenici su kod kuće do 12. siječnja kada počinje drugo polugodište. Na raspolaganju imaju 19 slobodnih dana.

U razgovoru s prosvjetarima u većini slučajeva navodi se problematično niska razina znanja i neprimjereno ponašanje učenika kod dijela ili većine njih. Kad pitamo učenike u čemu je problem odgovori su ponekad i preiskreni: jako malo učenja, puno lijenosti i previše tehnologije. Jedan od odgovora učenika je i taj da su učenici previše vremena na “fejsu”, previše gledaju TV i lijeni su ili da je važnije biti na mobitelu ili računalu.

Problem je i motivacije jer se ništa ne radi samo zbog zabave ili boljeg znanja, nego samo zbog ocjena. Učenici imaju i svoje prijedloge kako riješiti ove probleme: trebamo svaki sat biti ispitivani i svaki nam se sat mora pregledavati zadaća, to će nas poticati da više učimo, a drugi učenik predlaže da se svaka zadaća ocjenjuje jer će ih to natjerati da uče.

Što kažu roditelji? Djeca su zatvorena u sobi i uče, a što zapravo rade – ne znam. Teško da će prazaposleni roditelji s brdom briga i manjkom vremena svaki dan pratiti što dijete radi ili sjediti s njim i pisati zadaću, ali i u razrednoj i u predmetnoj nastavi trebali bi naći način i model praćenja dječjeg rada. Ne sadržaja ni razine znanja, već jednostavno prolistati učenikovu bilježnicu ili radnu bilježnicu.

Kad već učitelji i nastavnici moraju u prva tri tjedna prvog i drugog polugodišta pisati okvirne vremenike pisanih provjera bilo bi dobro to ispisati i povremeno uoči pisanih provjera proći s djetetom gradivo. Ako i ne znate o čemu točno priča, uzmite bilježnicu i knjigu i neka on vama bude učitelj i objasni neko gradivo. Učenje poučavanjem drugih itekako je korisno. Budite učenik svom djetetu.

Još jedna konkretna pomoć koju svakako preporučam da prođete bili učenik ili roditelj. Brošura “Učinkovito učenje”, koje je izdavač Zavod za javno zdravstvo Međimurske županije, a autorica Berta Bacinger Klobučarić, psihologinja Zavoda, izdana je prošle godine. U digitalnom obliku ju imate na stranici Zavoda, prvi korak prema uspješnom učenju na naučiti – kako učiti.

Nemojte dozvoliti da dijete bude kod kuće 19 dana zimskih praznika bez nekakve školske zanimacije. Pročitati neki lektirni naslov ili bilo koju knjigu, provježbati neke zadatke, sudjelovati u sportskom kampu, otići na neku radionicu u školi trebale bi biti samorazumljive stvari.

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije