Na portalu Terra Kajkavijana Magica objavljen je zanimljiv tekst o otkriću prehistoriskog naselja koje se krije u Šenkovcu i koje je imalo najvjerojatnije orginalni oblik pravilne elipse. Arehelozi su također potvrdili da se radi o prehistorisjom nalazištu. Tekst spomenutog portala prenosimo u nastavku.
“Pokraj Čakovca iznad potoka i skrivene gotičke kapelice u Šenkovcu se krije još jedno iznenađenje – prehistorijsko naselje koje je najvjerojatnije imalo originalni oblik pravilne elipse!
Taj oblik se naime do danas zadržao u krajoliku, te smo ga kao takvoga prvo otkrili na Google Maps (Fig 1 i 2).
Prehistorijska naselja imaju većinom nepravilnu kružnu strukture, rijeđe pravilni krug, a strukture u obliku pravilne elipse su jako rijetke. Jedna poznata strukutra u obliku pravilne elipse iz predpovijesti se nalazi kod Meisternthala u Njemčakoj. Taj lokalitet u obliku pravilne elipse ima orijentaciju sjever-jug i istok-zapad. Stariji je od Stonehengea, a njegova vrata su bila orijentirana prema zimskom i ljetnom solsticiju, te je tako primjer sakralne geometrije koji je služio kao i kalender.
Iznad Šenkovca se uzdiže bregec zarasli u drvo i šumu. No gledan kritičkim pogledom se vidi da to nije prirodni oblikovani brežuljak. Obronci se uzdižu prestrmo i prepravilno. Arheolozi su potvrdili da je to prehistorijsko nalazište, te su nedavno tu našli ostatke keramike i temelja – nalazi su trenutno u Zagrebu u procesu datiranja.
Ono što smo mi uočili na Google Maps je da je to nalazište u obliku pravilne elipse. A glavni argument za elipsu je njena pravilna orijentacija – duža os je orijentirana istok/zapad, a kraća os sjever/jug (Fig 3)!
Na terenu su ono što daje oblik elipse vanjski, donji rubovi bedema ili ukopi. Brežuljak je prvobitno bio spojen s brežuljkom koji se proteže zapadno u smjeru Ksajpe i dvorca Morandinija, no ljudskom intervencijama je odvojen. Jedan dio bedema na jugoistoku fali, a tu se jasno vidi da su ljudi kopali i odvozili zemlju, te je došlo do erozije koja je uzrokovala slijeganje i pomicanje viših djelova zemlje iznad.
Tu je prije bio i podrum u kojemu se čuvao led iz potoka na slici koji teče u podnožju naselja. Na sjeverozapadu je isto došlo do erozije i slijeganja bedema (zeleno markirani dio Fig 4). No temeljna struktura u obliku elipse je ostala do danas!
Mjerenja
Prvo mjerenje vanjskih rubova predpovijesne strukture je potvrdilo oblik elipse, naravno ne savršeno, radi grmlja i trnja kroz koje se nije moglo proći. Može se utvrditi da vrhovi zemljanih bedema isto prate oblik elipse, ali kako je kroz tisuće godina došlo do erozije, slijeganja zemlje i odvoza zemlje, oni su na nekim djelovima prekinuti.
Izmjerena vanjska dužina (vanjski bedemi) naselja je odprilike 530-540m. Vanjski duži promjer (istok-zapad) elipse je oko 192m a uži (sjever-jug) oko 135m. Procijenjeni promjer rekonstruirane elipse na vrhu bedema je oko 153m (istok-zapad), a promjer sjever-jug je oko 102m. Radi se preliminarnim mjerenjima koje geofizika treba potvrditi, no ne očekujemo prevelika odstupanja.
Za sada sve ide u prilog tezi da je ovaj prehistorijski lokalitet imao oblik savršene elipse. Google Maps je dobar za nalaženje prehistorijskih struktura, no konačni odgovor na to pitanje može dati geofizika. Puno manje je vjerojatno da je slučajno došlo do slijeganja zemlje u obliku elipse prema pravcima istok-zapad i sjever-jug, od vjerojatnosti da je to djelo ljudskih ruku.
Perspektiva i važnost za Međimurje & Kajkavsku kulturnu regiju
U slučaju da se potvrdi da je lokalitet kod Šenkovca u obliku savršene elipse, bila bi to prava senzacija i turistički magnet za Međimurje! Oko naselja se može napraviti poučna staza u obliku pravilne elipse, te se može izgraditi mala replika struktura u naselju + drveni vidikovac na brežuljku s prekrasnim pogledom na Čakovec, Donje i Gornje Međimorje.
Englezi imaju Stonehenge, Njemci prehistorijsko strukturu – sakralnoga kalendara u obliku pravilne elipse, a Kajkavci vjerojatno naselje u obliku pravilne elipse!”