Potaknuti nedavnim objavama u medijima da je prosvjetna inspekcija utvrdila velike nepravilnosti u izboru ravnatelja Osnovne škole Goričan, pismom koje je upućeno medijima i županu Matiji Posavcu, HDZ Međimurske županije želi istaknuti i činjenicu da je sam sastav Školskog odbora sastavljen na nezakonit i nepravilan način.
Pismo koje popisuje predsjednik Darko Horvat možete pročitati u nastavku:
“U radu navedenog Školskog odbora od ukupno 7 članova, sudjeluju i 3 člana koje imenuje osnivač, odnosno župan Međimurske županije, a od kojih barem dvije osobe ne bi nikako smjele biti njegovim članovima. U konkretnom slučaju radi se o Mariju Mohariću, načelniku općine i Ivanu Blažeki, njegovom zamjeniku.
U pogledu načelnika općine Goričan i saborskog zastupnika SDP-a Marija Moharića, isti nije smio niti biti imenovan članom Školskog odbora jer je članak 119. Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi propisivao (a propisuje i danas) apsolutnu zabranu da se za člana školskog odbora imenuje osoba protiv koje je pokrenut kazneni postupak.
Činjenica je da je protiv Marija Moharića bio vođen kazneni postupak, čak mu je u tom postupku bila izrečena prvostupanjska osuđujuća presuda koja je kasnije ukinuta samo zbog toga što je nezakonito dijelio stimulacije u iznosu manjem od 30.000 kuna (izvor http://www.vecernji.hr/sjeverozapadna-hrvatska/zupanijski-sud-ukinuo-uvjetnu-kaznu-od-osam-mjeseci-495546). Usprkos toj činjenici bio je imenovan za člana Školskog odbora Osnovne škole Goričan.
Iako Mario Moharić, saborski zastupnik iz redova SDP-a, koji je i sam donosio zakone koji su mu priječili članstvo u Školskom odboru, nije podnio ostavku na tu dužnost niti je bio razriješen od tadašnjeg župana Ivana Perhoča, njegovo članstvo u tom Školskom odboru traje i dan danas.
Neovisno o navedenome, Mario Moharić kao načelnik općine Goričan i Ivan Bležeka kao zamjenik načelnika te iste općine, u izravnom su sukobu interesa. Da je tome tako propisuje članak 14. Zakona o sprječavanju sukoba interesa koji izrijekom navodi da dužnosnici ne mogu biti članovi upravnih tijela i nadzornih odbora trgovačkih društava, upravnih vijeća ustanova, odnosno nadzornih odbora izvanproračunskih fondova niti obavljati poslove upravljanja u poslovnim subjektima, bez obzira da li za svoj rad primaju naknadu ili ne.
Kako su Mario Moharić kao općinski načelnik i Ivan Blažeka kao njegov zamjenik zasigurno dužnosnici u općini Goričan , ali istovremeno i članovi Školskog odbora kao najvišeg upravljačkog tijela Osnovne škole Goričan, njihov sukob interesa je evidentan i nesporan, o čemu je Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa već zauzelo svoje mišljenje u slučaju Miljenka Horvata, načelnika općine Donji Kraljevec (Mišljenje broj: M-124/13 od 28. lipnja 2013.).
Naime, tim aktom Povjerenstvo je utvrdilo sukob interesa Miljenku Horvatu jer je pored članstva u Školskom odboru Osnovne škole Donji Kraljevec istovremeno obnašao i dužnost općinskog načelnika općine Donji Kraljevec. Međutim, na stranu to što su navedene osobe u sukobu interesa, iste su navedeni sukob formalno i faktično konzumirale i to ne samo u izboru ravnatelja škole koji je uvodno navedenim nalazom prosvjetne inspekcije poništen.
Naime, ako se uzmu u obzir sve okolnosti slučaja, sasvim je jasno da se izbor ravnatelja nije provodio zakonito i u skladu s propisanom procedurom, već na temelju političkih preferencija tih istih općinskih dužnosnika koji ionako ne bi smjeli biti članovima upravljačkog tijela škole koje donosi odluku o izboru ravnatelja. Od indikativne je važnosti i činjenica da se prilikom tog izbora nije poštivala većinska volja drugih tijela škole, a koja su također imala zakonsko pravo direktno utjecati na izbor ravnatelja.
Za pretpostaviti je da se radilo o ispolitiziranom izboru u kojemu su kao glavni akteri – nalogodavci, ali i neposredni izvršitelji, upravo dužnosnici općine Goričan: Mario Moharić i Ivan Blažeka. To pogotovo, što je na funkciju ravnatelja škole imenovana osoba koja je do nedavno u općini Goričan obnašala dužnost predsjednika Općinskog vijeća, dakle drugog najvišeg političkog dužnosnika općine Goričan.
Poštovani župane, budući da je prosvjetna inspekcija utvrdila velike nezakonitosti prilikom izbora ravnatelja u Osnovnoj školi Goričan, ovim otvorenim pismom pozivamo Vas da promptno razriješite sve članove Školskog odbora koji su u izravnom ili neizravnom sukobu interesa, dakle na jednaki način kao što ste nedavno postupili i u slučaju pokušaja političkog imenovanja još jedne članice SDP-a za ravnateljicu Osnovne škole Selnica.
Zahtjev za hitnim razrješenjem Maria Moharića i Ivana Blažeke ne upućujemo jedino i isključivo zbog aktualne situacije u Osnovnoj školi Goričan koja je zaslugom navedenih osoba već tri mjeseca bez legalno izabranog ravnatelja, već i zbog ispravljanja starih pogrešaka (bilo slučajnih bilo namjernih) koje je bivši župan počinio u imenovanju osoba koje nisu smjele biti imenovane na najviše upravljačke dužnosti u navedenoj obrazovnoj ustanovi.
U protivnom, sva odgovornost za buduće nezakonito stanje u Osnovnoj školi Goričan, koje na žalost traje već više godina, biti će Vaša, neovisno o tome što je navedene osobe imenovao Vaš prethodnik.”