Broj im se posljednjih nekoliko godina povećao. A opet ih ima tek stotinjak na čitavom teritoriju Hrvatske. I to među oko 70 tisuća lovaca. Kolege lovci na njih gledaju s respektom. Žene su preciznije, nježnije, opreznije, nikad ne izlaze izvan okvira…
Najdraži dar puška
Kako bi promicali položaj žena u lovu, oformili su i Lovačku udrugu Dama Dama (lat. jelen lopatar), u sklopu koje se okupljaju na međunarodnim konferencijama. Jednom godišnje u tzv. damski lov u Hrvatsku dovode visokopozicionirane poslovne žene iz Austrije, Bavarske, Češke, Mađarske, Slovenije, Slovačke…
Sveučilišne profesorice, menadžerice, vlasnice vlastitih tvrtki, privatnih lovišta, a s druge strane – uspješne su supruge, majke pa i bake. Onima koji ih okružuju normalno je da ove žene, s lakiranim noktima, urednom frizurom i decentno našminkane, vikendom stavljaju pušku na rame i odlaze u lov.
Jedna od njih je i Anita Bračun, magistrica ekonomskih znanosti i vlasnica marketinške agencije. Umjesto da za rođendan dobiva nakit ili parfem, draži joj je dar puška Blaser, “mercedes među puškama”, ručno rađena i s ugraviranim inicijalima. – Oko mene su ljudi koji razumiju i poštuju takav način života. Ni prijateljima vegetarijancima ne smeta što sam lovkinja – kaže Bračun, predsjednica LU Dama Dama koja broji 15 matičnih i 25 pridruženih članica.
Lovački put Anite Bračun, koja je odrasla u obitelji lovaca, nije umnogome drukčiji od lovačkog puta ostalih žena. Anita ima međimurske korijene jer je odrasla u Donjem Vidovcu. Odstrelne kvote strogo su zadane, a sve zbog regulacije i ravnoteže biološke raznolikosti.
Divljač, koje u hladnjaku uvijek ima, najradije pripremaju svojoj obitelji, pa će tako i troje djece Anite Bračun uvijek prije izabrati juhu od fazana nego onu kokošju. Rano buđenje i nedostatak sna zbog odlaska u lov, kažu, nadoknadi boravak u prirodi te zahtjevna fizička aktivnost, a kalorije, koje su nakupljale tijekom tjedna, brzo se troše.