Vrijeme je kolinja: Pregled na trihinelu je obavezan!

Tradicionalno, u drugoj polovici studenog na seoskim domaćinstvima u Međimurju i Sjeverozapadnoj Hrvatskoj započinju kolinje ili svinjokolja. Po dvorištima i gospodarskim objektima obavlja se klanje, a potom i obrada ugojenih svinja, a kolinje obično završavaju bogatom kolinjskom večerom.

Nekada manje, a posljednjih godina sve više radost kolinja znala je poremetiti trihineloza, bolest koja rezultira odbacivanjem svega mesa s određene svinje. U Međimurju je pred nekoliko godina zabilježena prava epidemija, kada je trebalo poklati i potom uništiti (neškodljivo) svinje na par svinjogojskih farmi.

Vjerojatno je to bilo dobro upozorenje svima koji se bave uzgojem ili pak kupuju svinje za vlastite potrebe, jer Međimurje je od tih godina bez triheneloze kod svinja. Kako se ona uvijek može pojaviti, pred pravu sezonu kolinja pitamo prvog čovjeka međimurske veterinarske inspekcije dr.sc. Marijana Glavinu, što treba učiniti, koliko stoji pregled, kao i kakva je situacija u svezi trihineloze u Međimurju i Hrvatskoj? Inspektor Glavina naglašava ili upozorava na potrebu davanja svinjskog mesa na pregled na trihinelu.

– Zakonska osnova za pregled mesa kod klanja svinja za vlastite potrebe (kolinje) ista je kao i prethodnih godina. To znači da je obavezan pregled mesa svinja u svim slučajevima. Vlasnici su dužni kod klanja svinja donijeti uzorak mesa (dio ošita) na pregled na trihinelu.

Iako je to zakonska obaveza, ljudi bi to morali učiniti najprije zbog vlastite sigurnosti. Prošle godine nismo imali slučaj trihineloze na području Međimurja, ali smo zato imali 2012. godine. U slučaju trihineloze nikada se ne zna i ne može se isključiti mogućnost da je svinja invadirana bez obzira da li je bilo pozitivnih slučajeva ili ne.

Kod divljih svinja je vjerojatnost bolesti znatno veća. To je parazitarna bolest koja se ne prenosi sa svinje na svinju direktnim kontaktom nego se svinja invadira jedući invadirani materijal (strvine, otpaci mesa, glodavci). Zbog toga vlasnici često griješe kada u slučaju klanja više svinja, šalju na analizu meso samo jedne svinje misleći da ako je ona negativna da bolest nije prisutna. To je velika zabluda i mora se pregledati meso svake svinje.

Na razini Republike Hrvatske, u 2012. je ustanovljena trihineloza kod 38 domaćih svinja i 35 divljih svinja te 2 medvjeda. U istraživačke svrhe, provođena je i pretraga na lisicama i čagljevima te je utvrđeno da je bilo pozitivnih 15 lisica i 8 čagljeva. S obzirom na mali broj pretraženih životinja, to je visoka prevalencija – 5% kod lisica i 35% kod čagljeva. To su podaci koji imaju epidemiološki značaj i upućuju na to da je bolest prisutna.

Preglede obavljaju ovlaštene veterinarske stanice, čakovečki Bioinstitut sa svojim ambulantama u Čakovcu, Gornjem Mihaljevcu i Murskom Središću odnosno Veterinarska stanica Prelog sa svojim ambulantama u Prelogu, Domašincu i Donjoj Dubravi. Cijena je 50 kuna po pregledanom uzorku.

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije