“Vukanovčar” – društvo za zaštitu potrošača Međimurja i portal eMedjimurje.hr pokrenuli su zajednički rubriku putem koje se možete obratiti ukoliko smatrate da su povrijeđena vaša potrošačka prava te pitati kako i na koji način se zaštiti.
Pitanje:
U našu redakciju obratilo se nekoliko čitatelja koje zanimaju informacije vezane uz plaćanje HRT pristojbe. Pitaju da li treba plaćati istu ili ne?
Odgovor:
“HRT pristojba nije pretplata na televizor ili radio, nego državni porez na korištenje radio/tv signala. Ubire ga i raspodjeljuje HRT, kao javna državna ustanova. Zakonom o HRT-u se spominje “prijamnik”. Određeno je da su vlasnici radijskih i televizijskih prijamnika na području Republike Hrvatske dužni HRT-u plaćati pristojbu, a vlasnik prijamnika nije dužan plaćati pristojbu ako prijamnik odjavi.
Što podrazumijeva “radijski i televizijski prijamnik”? To nije samo radio ili televizor u klasičnom smislu riječi tj. radio ili TV aparat, nego je to svaki uređaj za prijam radijskog ili audiovizualnog programa (radio, TV, kompjuter, prijenosnik, auto radio, mobitel, iphone, tablet i sl.). Praktično, čim je potrošač vlasnik stana/poslovnog prostora ili ima auto, podrazumijeva se da ima neki uređaj kojim može primati radio ili TV signal.
U praksi danas se i sa osrednjim mobitelom može primati radio, pa i TV signal i posjednik takvog uređaja mora plaćati HRT pristojbu. Zato nemojte nasjedati i ne plaćati HRT pristojbu jer vam je TV “pokvaren” ili ste ga bacili, jer ćete biti ovršeni. Ističemo: HRT prostojba nije pretplata za televizor ili HRT program!
HRT pristojba je državni porez na radio i AV signal. Ako ima nejasnoća, informirajte se u udrugama za zaštitu potrošača. Neiformiranost i vjerovanje dezinformacijama da ako nemate ugovor s HRT-om ili ste bacili stari TV, ne morate plaćati HRT pristojbu će vas skupo koštati.
Dobro je znati da je vlasnik prijamnika dužan HRT-u prijaviti prijamnik najkasnije u roku od 30 dana od dana nabave prijamnika, a promjenu adrese, mjesta stanovanja ili sjedišta, vlasnik je dužan prijaviti najkasnije u roku od 15 dana od dana promjene. Vlasnik prijamnika nije dužan plaćati pristojbu ako prijamnik odjavi, ali ne televizor, nego sve uređaje koji na bilo koji način mogu primati radio ili TV signal.
Kućanstva koja u vlasništvu imaju dva ili više prijamnika plaćaju mjesečnu pristojbu kao da imaju jedan radijski ili televizijski prijamnik (ovo se odnosi na potrošače – fizičke osobe)”. (Za Vukanovčar: Željko Tomašić)
Smatrate li da su povrijeđena vaša potrošačka prava, a ne znate kako se zaštititi, pitajte nas na pitanja@emedjimurje.hr.
Arhiva članaka:
>>> Zaštita potrošača: Kako do svojih prava kod mobilnih operatera?
>>> Zaštita potrošača: Prevarili me pred kućnim pragom – što da radim?