Tradicionalno, svake godine mjesec studeni posvećen je borbi protiv raka prostate, koji je kao i ostali oblici karcinoma podmukao i smrtonosan. Mnogi ga muškarci prekasno otkriju čime im je ozdravljenje dovedeno u pitanje. No, ipak prognoza je za većinu bolesnika s rakom prostate, posebice kad je rak prostate lokaliziran ili regionalan, vrlo dobra.
Stopa petogodišnjeg preživljavanja za muškarce kojim je rak prostate dijagnosticiran u navedenim stadijima iznosi 99 posto. Očekivano trajanje života starijih bolesnika se neznatno razlikuje od osoba iste dobi bez raka prostate. Vjerojatnost izliječenja, čak i pri lokaliziranom procesu ovisi o agresivnosti i proširenosti tumora. Nažalost još uvijek ne postoji posebna mjere za koju se zna da može pouzdano spriječi razvoj raka prostate.
-Trenutno možemo samo ranim dijagnosticiranjem rano otkriti rak prostate, spriječiti njegovo širenje izvan prostate i zatim pokušati izliječiti bolest, kazao nam je dr. med., spec. urolog Antonio Plešnar, rukovoditelj Urološkog odsjeka ŽB Čakovec. Karcinom prostate se najčešće javlja u starijoj dobi negdje iza sedamdesete godine, no nama je bitno, ističe dr. Plešnar, da pronađemo pacijente s pedeset godina života, jer ako dođu na vrijeme pacijenti su izliječeni.
Sedam od deset muškaraca ne zna da ima prostatu
Ono što je zasigurno zanimljivo kada je u pitanju prostata je podatak Svjetske zdravstvene organizacije koji govori da sedam od deset muškaraca ne zna da ima prostatu, gdje se ona nalazi, niti čemu ona služi. Najčešće saznaju za prostatu tek kada osjete smetnje s mokrenjem i posjete liječnika. Prostata se dakle nalazi u maloj zdjelici, ispod mokraćnog mjehura i ispred završnog dijela debelog crijeva (rektuma).
Kroz unutrašnjost prostate, kao tunel kroz središte jabuke, prolazi početni dio muške mokraćne cijevi (prostatična uretra) kojom mokraća kroz penis izlazi iz mjehura. Prilikom rođenja veličine je graška i takva ostaje sve do puberteta. Tada muški spolni hormoni stimuliraju prostatu i ona se poveća u svim dimenzijama i dosiže maksimum u dvadestoj godini života . Normalna prostata mladog muškarca oblika je i veličine kestena (volumena do 20 ccm) te je zato neki zovu “kestenjača”. Između 20 – 40 godine života veličina prostate je stabilna, a nakon četrdeset započinje kod svih muškaraca povećanje prostate tzv. dobroćudno povećanje, adenom ili benigna hiperplazija prostate.
Rak prostate je drugi vodeći uzrok smrti od raka kod muškaraca
Simptomi raka prostate, kaže dr. Plešnar nisu baš specifični. Može se naime pojaviti peckanje prilikom mokrenja ili pak je mokrenje učestalije. Javlja se bol i osjećaj težine u slabinama, bokovima, bedrima ili trbuhu (jedan od znakova raka prostate je upravo neprestana bol u ovom području), a kod nekih muškaraca tu su i problemi s erekcijom. No, ti se simptomi opet s druge strane mogu javiti i kod dobroćudnog povećanja prostate kao i kod kroničnog prostatitisa. Stoga ako muškarci osjete nekakve promjene u vidu mokrenja bilo bi dobro da se jave u urološku ambulantu. Isto tako istaknuo je dr. Plešnar da bi nakon pedesete godine života kod svih muškaraca trebalo napraviti PSA, odnosno prostata specifični antigen, čije su nekakve normalne vrijednosti od 0-4, kod starijih mogu biti do 6.5.
Tu treba naravno napomenuti da ovo nije nikakav tumorski marker, već da ovaj test pokazuje da se nešto zbiva u prostati. – Ja sam recimo, kaže dr. Plešnar u svoj praksi imao pacijente sa PSA-100 koji nisu imali karcinom, no isto tako bilo je i onih gdje sam sa PSA 1.5 posumnjao i nažalost dokazao rak prostate. Rana dijagnoza može se isto tako postići i digito-rektalnim pregledom (DRE). Naime rak prostate smješten je na površini odnosno periferiji prostate tako da se može opipati prstom.
Pregledi kojima se otkriva tumor su bezbolni
Mnoge muškarce od pregleda prostate odvlači i nepotreban strah od toga da je on jako neugodann i bolan. No, to u praksi uopće nije tako kaže dr. Plešnar. Digitorektaklni pregled je najjednostavniji pregled koji postoji i on je u potpunosti bezbolan. Njime se otkriva se povećana prostata koja je tvrđe konzistencije, neravne površine, bezbolna i često ne oštro ograničena od okoline. Znanstveno je dokazano da su redoviti digitorektalni pregledi prostate mogli spasiti 50-70% muškaraca koji su umrli od raka prostate. Stoga se preporuča digitorektalni pregled napraviti sa navršenih 50 godina života jedan puta godišnje.
Osim digitorektalnog pregleda postoji i biopsije prostate. Tu se naime “ide” s iglama u debelo crijevo s tzv. pištoljem. Međutim, kao i kod svakog “pravog” metka radi se o tomu da u prvom trenutku kada vas on pogodi ne osjećate ništa. Tako je i s biopsijom prostate kod koje igla iz svojeg ležišta izleti velikom brzinom otkine dio tkiva i vrati se, a da
pacijenti ništa ne osjeti.
Isto tako potrebno je reći da je zapravo i program ranog otkrivanja raka prostate najuspješnije je i dugoročno gledano najjeftinije oružje u borbi protiv ove zočudne bolesti , jer produžuje život , smanjuje smrtnost i poboljšava kvalitetu života. Potrebna je naravno i promjena načina života, konzumiranje više zdravijih namirnice i povećanje tjelesne aktivnosi. Na taj se način također može uvelike spriječiti bolest prostate.
Mlijeko i pivo uvelike utječu na razvoj raka prostate, aspirin dobar u prevenciji
Zanimljivo je spomenuti kaže dr. Plešnar da kada govorimo o hrani povezanoj s nastankom tumora prostate često pacijenti pitaju što bi trebalo jesti i raditi kako ne bi nastao karcinom prostate. Nova saznanja o kojima se sve više govori na kongresima urologa i stručnoj literaturi vezana su uz jedan prehrambeni proizvod koji se masovno koristi – mlijeko.
Mlijeko, za koje svi govorimo da je “prava stvar” koja nam daje energiju i prepuno je kalcija izgleda i nije toliko dobro za prostatu. Najnovija istraživanja pokazala su da mliječni proizvodi bogati kalcijem mogu utjecarti na stvaranje karcinoma prostate. Prema tomu oni muškarci koji već imaju karcinom prostate trebali bi smanjiti unos mlijeka i mliječnih proizvoda, a da se više unosi vitamin D3.
Isto tako često pitanje vezano je uz unos alkohola kod raka prostate. Pokazalo se naime da alkohol u većini slučajeva ne djeluje na pogoršanje stanja , osim konzumiranja piva. Pivo naime utječe na stvaranje jednog hormona koji se zove prolaktin, koji pak povečava testosteron koji pak može utjecati na povečani rizik od nastanka raka prostate. Treba kazati da se u prevenciji može koristiti i svima dobro poznati aspirin koji se može koristiti u prevcenciji nastanka karcinoma prostate.
Za međimurce odlazak kod urologa na sreću više nije tabu tema
Kada sam u čakovečku bolnicu stigao sa specijalizacije, kaže dr. Plešnar, uveli smo biopsiju prostate , tako da je prema tim rezultatima 2000. godine bilo jedanaest novotkrivenih karcinoma prostate.Pet godina kasnije, 2005. bila su dvadeset i dva pacijenta, a prema posljednim podacima iz 2011. u Međimurju su otkrivena četrdeset tri muškarca sa novootkrivenim rakom prostate na sto tisuća stanovnika. Ono što je dobro i pozitivno u svemu je to da sve veći broj muškaraca dolazi na urološke preglede. Naime prije deset godine bila je to još nekakva tabu tema i nisu se muškarci toliko otvarali, ako to možemo tako reći.
No, danas zahvaljujući i velikim dijelom medijima( portali, novine, radio, tv..) muškarci imaju puno više informacija o problemima s prostatom i danas dolaze bez ikakvih zapreka, strahova ili srama u urološku ambulantu, gdje dobiju prave odgovore na svoje probleme, a neke je potrebno i liječiti. Prema viđenom, slobodno se može reči da se vremena mijenjaju i da je odaziv puno bolji, što se najbolje vidi , kako sam već spomenuo i prema broju biopsija , ističe dr. Plešnar.
Na kraju, naš sugovornik ističe da svi oni muškarci koji imalo drže do svojega zdravlja neka slobodno dođu na pregled u urološku ambulantu čakovečke bolnice, kako bi mogli mirnije spavati i imati kvalitetniji život. Naime, ako dođete na vrijeme vi ste izliječeni, ali ako dođete prekasno onda vam niti današnje znanje i mogućnost u medicini ne mogu pomoći.