U utorak, 26. kolovoza u kavani Opera u Donjoj Dubravi održana je završna konferencija projekta EGTC “Mura region” koji se u vremenskom razdoblju od 1. listopada 2013. do 31. kolovoza 2014. provodio u okviru IPA programa prekogranične suradnje Mađarska – Hrvatska.
U projektu su sudjelovale općine Goričan, Donja Dubrava i Donji Vidovec s hrvatske strane, Općina Serdehelj i Sveučilište Pannonia s mađarske strane. Europska grupacija teritorijalne suradnje (EGTC) je oblik udruživanja jedinica lokalne samouprave sa zajedničkim sustavom planiranja i razvoja.
Svrha ovog EGTC-a je procjena potencijala regije te poticanje provedbe intergriranih, kvalitetnih i orginalnih strategija kao temeljnih dokumenata za planiranje, poticanje međuteritorijalne suradnje i kohezije. Naglasak je stavljen na postizanje ciljeva održivosti i unaprjeđivanja prostora, razvoja konkurentnog gospodarstva te razvoja ljudskih potencijala i lakšeg pristupa strukturnim fondovima EU.
Sve sudionike završne konferencija u ime domaćina pozdravio je načelnik općine Donja Dubrava Dražen Miser koji je zahvalio svima koji su kroz održane radionice davali smjernice u provođenju projekta. Izrazio je zadovoljstvo što su isti odradili na najbolji mogući način što u konačnici doprinosi daljnjem razvoju ovih triju međimurskih općina.
Općine Donja Dubrava i Goričan u okviru projekta izradile su svaka svoju Strategiju razvoja naselja, dok je Općina Donji Vidovec izradila idejni projekt za komunalnu infrastrukturu u Poduzetničkoj zoni i studiju za obnovljive izvore energije. Sve tri općine izradile su zajedničku Plan razvoja turizma koji obuhvaća razdoblje od 2014 do 2020. godine.
Strategije će predstavljati temeljni dokumenat za prijavu na sve fondove EU. Vrijednost cjelokupnog projekta je 126 500 eura. Na Općinu Goričan otpada 34 555 eura, Općinu Donji Vidovec 11 tisuća eura i Općinu Donja Dubrava 8 600 eura.
Načelnici općina Goričan Mario Moharić i Josip Grivec također su istaknuli vrijednost i značaj projekta. Moharić je rekao kako je ovo sedmi zajednički projekt Općine Goričan, a peti realiziran s Donjom Dubravom i Donjim Vidovcem. Kao glavni cilj spomenuo je osnivanje zajedničkog društvo koje će biti registrirano kao trgovačko.
– Desetogodišnja suradnja rezultirala je kvalitetnim EU projektom čije je stvoren temelj za daljnju suradnju. Zahvaljujem se na potpori Međimurskoj županiji i zamjenici župana Sandri Herman – rekao je Grivec.
S mađarske strane prisutnima su se obratili Arpad Nagy, koordinatorica projekta i njegov idejni začetnik Lorant Bali, profesor na spomenutom Sveučilištu. Na odličnom odrađenom poslu sudionicima projekta čestitala je zamjenica župana MŽ Sandra Herman.
– Počeli ste s malim projektima, došli do velikoga koji će tek donijeti one najbolje. Izuzetno mi je drago što je uz Strategiju razvoja, izrađena i ona turistička, pa sam uvjerena da će uskoro biti pokrenuta zajendička turistička zajednica tog područja koje ima jako puno turističkih potencijala – kazala je Herman.
Na kraju konferencija predstavljen je turistički vodič kroz naselja Međimurske županije pod nazivom “Hrvatski cvetnjak”. Njegova izrada financirana je iz ovog programa.
Sadržaj vodiča je rezultat terenskog istraživanja kojeg je provodila tvrtka 3 BL Consulting j.d.o.o. u suradnji sa studentima. U istraživanju su aktivno sudjelovali predstavnici uključenih jedinica lokalne samouprave.
Vodičem koji je tiskan u 5 tisuća primjeraka je obuhvaćeno 18 naselja u Međimurju gdje se nastojalo dati osnovne informacije o svakom pojedinom mjestu, istaknuti prirodne i kulturne znamenitosti, turističke potencijale, spomenuti udruge koje aktivno promiću kulturni život svakog pojedinog mjesta, te istaknuti ostale prepoznatljivosti. Svoj obol konferenciji dali su članovi Puhačkog orkestra općine Donja Dubrava predvođeni s prof. Antunom Horvatom.