U Šenkovcu, na području zvanom Ksajpa, danas su započeli radovi na sanaciji ilegalnog odlagališta opasnog otpada čije se porijeklo službeno još ne zna. Podsjećamo da je na 9. sjednici Općinskog vijeća Općine Šenkovec načelnik Saša Horvat izrazio nezadovoljstvo dosadašnjom brzinom utvrđivanja rezultata istrage koja se vodi oko onečišćenja zemljišta, a isto je ponovio i danas prilikom početka radova.
– Nažalost, jako sam razočaran s obzirom na to da je 20. studenog prošle godine Općina prijavila ilegalno odlagalište, na kojem su pronađeni dokazni materijali, koji se eto i danas iskapaju, kazao je Horvat. Prošlo je punih sedam mjeseci, a počinitelj još uvijek službeno nije pronađen, bez obzira na to što svi znamo da je opasni otpad zakopan na eksploatacijskom polju gdje se nekada iskopavala zemlja za proizvodnju cigle.
Anonimna prijava s koordinatama zakopanih kanti s bojom, pokazala se nažalost točnom
Prije četrnaest dana lokaciju ilegalnog odlagališta opasnog otpada obišlo je državno odvjetništvo sa višom inspektoricim zaštite okoliša iz Zagreba, inspektorom zaštite okoliša iz međimurske županije , djelatnikom zavoda za javno zdravstvo Zagrebačke županije, i većim brojem policijskih istražitelja. Svrha posjeta je bila ponovno iskapanje na lokacijama koje je pokazao svjedok koji želi ostati anoniman radi svoje osobne sigurnosti.
Na svim lokacijama koje je policija odredila putem GPS kordinata koje je pokazao navedeni svijedok pronađeni su tragovi zakapanja boja i lakova, te plastičnog otpada (PVC flaša i tetarpaka na kojima je otisnut datum iz 2003. godine ) što pokazuje vrijeme kada je to bilo zakapanoa je i Inspekcija zaštite okoliša, zatim županijski inspektor, te djelatnik zagrebačkog Zavoda za javno zdravstvo, kako bi uzeli još materijala za dodatnu analizu, a kopalo se točno po koordinatama koje je dao jedan od svjedoka, koji za sada želi ostati anoniman. Nažalost na svim “obilježenim” lokacijama pronađene su kante s bojama zakopane na dubini od četiri do pet metara.
Analiza vode pokazala veliku zagađenost na području Ksajpe
Od četiri mjesta u naselju na kojima su uzeti uzorci, na jednom voda nije zdravstveno ispravna i to upravo na Ksajpi. Na nalazu uzorka vode iz pumpe u kućanstvu, stigli su jako loši rezultati analize. Naime u vodi su pronađeni elementi koji su pronađeni i na mjestu gdje se nalazi i opasni otpad. Jedna od tih opasnih tvari koje ima četrdeset posto više od maksimalne dozvoljene su BTX aromatski ugljikovodici.
– Maksimalna dozvoljena koncentracija je 1.0, a analizom vode iz Šenkovca utvrđeno je da su oni 1.4., istaknuo je načelnik Horvat, tako da možemo reći da je na svu sreću samo ovdje na području Ksajpe pronađena zagađena voda koja ne samo da nije zdravstveno ispravna za piće, već i za zalijevanje i pranje ruku.
Sanacija odlagališta u iznosu od 500.000 kuna, veliki je financijski udar na općinski proračun
Kako je dio otpada odloženi na zemljištu u općinskom vlasništvu, Općina će sama morati platiti sanaciju, što će zasigurno opteretiti proračun. Do sada, odnosno i prije samog početka sanacije potrošeno je oko sto tisuća kuna.
U najboljoj situaciji, smatra načelnik Horvat, cijena sanacije mogla bi iznositi oko 500.000 tisuća kuna. Radi usporedbe, istaknuo je nogostup koji se gradi na potezu prema Murskom Središću, a onaj općinski dio troškova za područje koje prolazi kroz Šenkovec iznosi puno manje nego ova sanacija, tako da se moglo ta sredstva uložiti u taj projekt umjesto da se sada plaća čišćenje nečijeg otpada.
Radove na sanaciji izvodi poduzeće Mišić iz Podbresta i zagrebački CIAK
O tomu tko će i kako postupati s opasnim otpadom i iskopanom zemljom na Ksajpi Horvat kaže da su nakon pozivnog natječaja javnog nadmetanja prihvaćene ponude poduzeća Mišić iz Podbresta koje ima dozvolu za zbrinjavanje neopasnog otpada, dok će opasan otpad preuzimati zagrebačko poduzeće CIAK koje ima dozvolu za zbrinjavanje opasnog otpada, a o čemu su predočili potpisan ugovor o suradnji na čišćenju lokacije Ksajpa.
Naime, već je napravljen elaborat koji je potvrdila i odobrila Međimurska županija, da kompletna iskopana zemlja ide na prosijavanje, kod kojeg će se odvojiti onaj opasni dio otpada, koji preuzima CIAK na svoje reciklažno dvorište. Zemlja koja će se nakon analize moći ponovo koristiti, vratit će se prosijana i očišćena u iste rupe iz koje je bila i iskopana.
Načelnik Horvat ogorčen na sporost istrage
Na kraju, općinski načelnik Saša Horvat još je jednom izrazio svoje veliko nezadovoljstvo na pitanje u kojoj je fazi istraga o počinitelju ovog, slobodno se može reći ekocida na Ksajpi.
– Ja ne znam u kojoj je fazi istraga o počinitelju, ali ono što znam je to, da bi za sedam mjeseci koliko već traje, uz sve dokaze koji su pronađeni i koje smo mi kao općina pribavili ja sam pronašao počinitelja. Stvarno sam jako ogorčen na državne institucije koje se bave ovim slučajem da nakon sedam mjeseci uz sve dokaze još nije utvrđeno tko bi to ipak mogao biti krivac za ovo što imamo na Ksajpi.