Učenici trećeg i četvrtog razreda OŠ dr.Vinka Žganca Vratišinec još su tijekom protekle školske godine započeli rad na zahtjevnom, ali vrijednom međurazrednom projektu kojemu je osnovni cilj očuvanje bogatstva kulturne baštine zavičaja.
Projekt je trajao od lipnja 2013. do svibnja 2014. godine, a sastojao se od sljedećih aktivnosti:
1. PRONALAŽENJE TEME: Na satovima razrednika i roditeljskim sastancima odabran je projekt.
2. UPUTE UČENICIMA O PRAĆENJU, ISTRAŽIVANJU I VOĐENJU BILJEŽAKA: Svaki učenik u bilježnicu bilježi običaje koji se još uvijek provode u obitelji, ali ima i zadatak propitivati starije članove obitelji kojih se običaja sjećaju iz svoje mladosti. Pri tom se bilježe i frazemi tj. narodne mudrosti ili izreke kao i važniji datumi na koje se nešto obilježavalo ili radilo.
3. BOŽIĆNA RADIONICA: Izrada prigodnih čestitaka.
4. USKRSNA RADIONICA: Prikupljanje prigodnih materijala i izrada čestitaka te prezentacija na razrednom panou.
5. OSTALE RADIONICE: Izrada plakata, slikopriča, stripova, pisanje literarnih radova.
6. PREZENTACIJA PROJEKTA: U svibnju u holu škole roditeljima i ostalim učenicima RN.
7. VREDNOVANJE: Učiteljice koreliraju po predmetima nastavne sadržaje obuhvaćene ovim projektom.
PID- vjerovanja, poslovice i običaji u prošlosti zavičaja (zavičajna nastava)
HJ- bogatstvo kajkavštine u pismenom i usmenom izričaju
LK- izrada božićnih ukrasa, plakata, slikovnica, slikopriča, stripa i prezentacija
GK- učenje prigodnih zavičajnih pjesama i plesova
TZK- dječje igre iz prošlosti zavičaja
Učenici su za svaki mjesec prezentirali na satovima bilješke, a učiteljice unosile nove sadržaje u zajednički zbornik. Nastala je tako zbirka bilježaka i dječjih ostvaraja podijeljena u nekoliko poglavlja:
1. Vjerovanja i običaji Međimurja
2. Ak je tak, onda bu ovak
3. Starijnske prefriganosti (frazemi)
4. Dodatak: dječji radovi (slikopriče, stripovi, pjesmice i sastavci)
28. svibnja 2014. godine u holu škole učenici su predstavili što su sve radili tijekom godine svojim roditeljima i ostalim učenicima RN. Bilo je tu nadmudrivanja sa starijnskim prefrigancijama, pjesme, plesa, starinskih igara, recitacija, šala, ….a na samom kraju druženja i okrjepa.
Učiteljice su pripremile delicije iz kuharica naših mamica: makovnjaču,orehnjaču, kuruznu zlevanku i mamičine prauhe te domaći sok od ribizla i bazge. Kao trajni podsjetnik na ovaj zajednički projekt, roditelji su ponijeli kućama kalendar- zbornik prikupljenih običaja i mudrosti našeg međimurskog kraja.
Ovim projektom uspjeli smo sačuvati barem jedan mali dio vjerovanja, poslovica i običaja koji su još i kako živi u sjećanjima naših baka i djedova kao ukras govora, ali i kao smjernice u životnim dvojbama.
Ipak, najvrjedniji dio projekta bila su ponovno probuđena sjećanja na neka vremena koja su nepovratno prošla, a bila su ispunjena mirisima mamičinih zdiganih kolači v nedelu, japičinog toplog krijla i pripovedaja kak je negda bilo, okopavajom kuruze f prtuletje, dišečega sejna v leti, igrači na paši v jesen, tiskaja kauli šporheta posle sojnkaja v zijmi … Učenici 3. i 4. razreda te razredne učiteljice Marijana Škvorc i Daliborka Tuksar.