Kruh s dodatkom kiselog tijesta, kakav su od davnina pekli stanovnici Međimurja, otporniji je na razvoj plijesni i šest dana trajniji od kruha u koji se dodaje pivski kvasac. Doda li mu se i češnjak, traje još dva dana duže, a đumbirom i cimetom trajnost mu se povećava za jedan dan.
Zaključci su to do kojih je istraživanjem došla Klara Đukes, učenica prvog razreda Ekonomske i trgovačke škole Čakovec. Njezin zanimljiv rad mogao se pogledati na Smotri učeničkih istraživačkih radova, koju su u Čakovcu organizirali Međimurski IT cluster i Institut sinergije znanosti i društva, u suradnji s udrugama i institucijama.
Predstavilo se više od 20 učenika osnovnih i srednjih škola, a organizirana su i zanimljiva predavanja. Melani Čeh iz Srednje škole Čakovec istraživala je količinu vitamina C u jabukama. Potaknulo ju je to što živi u kraju u kojem 80-ak posto domaćinstava ima jabuke u vrtu, pa ju je zanimalo pomaže li im to u prevenciji bolesti.
– Dvadeset i tri posto učenika unijelo je dovoljno vitamina C konzumacijom jabuka unutar mjesec dana, a još 47 posto ih je unijelo skoro dovoljno vitamina – otkriva M. Čeh. Zaključila je da sorte s voštanom presvlakom gube manje vitamina.
Kako je istaknuo dr. Dejan Vinković, učenici iz više hrvatskih gradova predstavili su javnosti i stručnom povjerenstvu istraživačke radove iz fizike, kemije, biologije, arheologije i astronomije. Svoj je rad, neobičan helikopter Quadrocopter s kamerom, pokazao Tomislav Belović iz II. OŠ Čakovec.
– Omogućuje jeftinije snimanje iz zraka – pojašnjava. Snježana Kodba i Dora Lolić iz Gimnazije Josipa Slavenskog Čakovec predstavile su rad “Djelovanje UV zračenja na vodenu leću i jagodu”. Osim žirija sastavljenog od uglednih stručnjaka, radove su ocjenjivali i posjetitelji. Tako je Borna Bilas, učenik Gimnazije Josipa Slavenskog osvojio i nagradu publike, i nagradu za najsadržajniji rad za vrtložni top. Podijeljeno je još nekoliko nagrada vrijednim istraživačima.